ICO (آی سی او ) و عرضه اولیه سکه چیست؟

ICO (آی سی او ) و عرضه اولیه سکه چیست؟

ICO (آی سی او ) و عرضه اولیه سکه چیست؟

ICO (آی سی او ) و عرضه اولیه سکه چیست؟

 

تکنولوژی بلاک چین و قابلیت عرضه ICO یک تحول مهم در زمینه جذب سرمایه و سرمایه گذاری جمعی (crowdfunding) برای ایده های نوین و طرح های نوآورانه ایجاد کرده است.

ICO بخشی از فرایند تامین مالی برای استارت آپ‌ های فعال در حوزه بلاک چین است. به بیان دقیق ICO مخفف Initial Coin Offering و به معنی «عرضه اولیه ارز (سکه)» است. در یک ICO بخشی از کریپتوکارنسی (ارز مجازی) مورد نظر به عنوان سرمایه اولیه شروع‌ به‌ کار استارت آپ با تخفیف و قیمتی پایین‌تر از قیمت عادی به فروش گذاشته می‌شود (فروش توکن یا Token Sale).فروش این ICO ها هم معمولا با کریپتو کارنسی های مرسوم نظیر بیت کوین و اترویم انجام میشود.

 

استارت آپ ها برای عرضه ICO خود معمولا در وبسایت اصلی خود ایده اصلی را معرفی می کنند و همچنین به مشکلاتی که استارت آپ آن ها حل میکند اشاره میکنند.همچنین در قالب یک وایت پیپر ( WHITEPAPER ) تمامی این توضیحات به صورت مکتوب آورده میشود و برای جمع آوری سرمایه آماده میشوند.

در نتیجه شرکت سرمایه لازم برای توسعه محصول را کسب می کند و مشتریان هم سهام خود را دریافت می کنند و سهامداران می توانند این سهام را با هدف استفاده از خدمات نگه دارند و یا برای کسب سود اقدام به فروش کنند.

استارت آپ های زیادی از این عرضه اولیه برای افزایش سرمایه بهره برده اند. طبق تحقیقات صورت گرفته توسط شرکت Smith+Crown این شرکت ها در سال گذشته ۲۶۰ میلیون دلار سرمایه جذب کردند و از ابتدای سال ۲۰۱۷ ، ۵۶۰ میلیون دلار سرمایه جذب شده است.

عرضه ICO ها به عنوان یک جایگزین برای crowdfunding در نظرگرفته شده اند و در حال تغییر نحوه ی تامین سرمایه استارت آپ ها هستند و اساسا راهی برای استارت آپ های Blockchain برای تامین سرمایه ورای از سیستم های موجود است.

فرق این نوع سهامداری با سهامداری سنتی این است که سهام های سنتی برای فروش نیاز به تایید و نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار دارند در حالیکه برای این نوع سهامداری که بیشتر شبیه مجوزی برای استفاده از خدمات خاصی در Blockchain است، اینطور نیست.

 

دلیل جذابیت ICO ها

نکته ای وجود دارد که بسیاری از سرمایه گذاران را جذب ICO ها کرده است و آن قیمت توکن هاست؛ قیمت آنها در هنگام پیش‌فروش ICO ها بسیار کمتر از قیمتشان پس از عرضه عمومی در صرافی ها و… است. این بهترین فرصت خرید توکن های پروژه هایی هست که از دید شما پیشرفت زیادی خواهند داشت.

مساله بعد اینکه محدودیت های مکانی کاملا از بین می رود و در این روش سرمایه گذاران می توانند به آسانی روی طرح های مختلف از سراسر جهان سرمایه گذاری نمایند.

مزیت اصلی هم برای صاحبان ایده است که میتوانند با معرفی مناسب ایده خود سهمی از بازار میلیارد دلاری کریپتو کارنسی ها را به دست آورده و سرمایه لازم برای اجرای ایده خود را کسب نمایند.

باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که جمع آوری سرمایه اولیه در ICO ها تنها برای مدت محدودی امکان پذیر است؛ پس از اتمام مهلت پیش فروش توکن‌ها، انتظار برای عرضه عمومی آنها و خریدشان از طریق صرافی های وجود دارد. در برخی از موارد، ICO ها زودتر از موعد مقرر توکن های خود را به فروش می رسانند؛ به همین دلیل، خیلی زودتر از بازه زمانی تعیین شده، فرصت سرمایه گذاری در آنها از دست می رود.

 

گروه ایده باران آمادگی دارد مشاوره های لازم جهت عرضه عمومی ICO و جذب سرمایه برای ایده ها و استارت آپ های ایرانی ارائه دهد.

برای توضیحات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

 

 

اگر به اطلاعات بیشتری در مورد بلاک چین دارید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *