بلاک چین

بلاک چین چیست؟

 

 

بلاک چین

 

بلاک چین چیست؟

این روزها اصطلاحاتی مانند بیت کوین و اتریوم و در کل رمز ارز ها ( cryptocurrency ) بسیار فراگیر شده اند و همه روزه شاهد اخبار جدید پیرامون رمز ارزها و عرضه اولیه سکه (ICO) هستیم.حقیقتا ما اکنون در یک دوره زمانی بی نظیر قرار گرفته ایم. چرا که شاهد شکل گیری یک انقلاب تکنولوژی در سطح جهانی و شکل گیری یک حوزه بی نظیر به نام بلاک چین هستیم که فرصت های بی شماری برای ما ایجاد میکند تا در سطح جهانی جایگاهی برای خود باز کنیم.

 

همه چیز از بیت کوین شروع شد!

 

صحبت ها پیرامون فردی است به نام ساتوشی ناکاموتو. در سال ۲۰۰۹ یک (یا چند) ژاپنی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، الگوریتمی را طراحی کرد که اساس اولین پول دیجیتال تاریخ به نام بیت کوین شد. این پول بدون نیاز به تضمین هیچ بانک مرکزی در دنیا امکان انجام تراکنش Peer to peer (تراکنش بدون واسطه) را برای همه فراهم کرد.

 

 

بلاک چین (Blockchain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ایجاد شده است.بلاک چین در لغت به معنای زنجیره ای از بلاک ها می باشد و همان طور که از نام آن پیداست بلاک چین به زنجیره ای از بلاک ها گفته می شود که اطلاعاتی را دربر دارند. این تکنیک برای اولین بار در سال 1991 توسط گروهی از پژوهشگران شرح داده شد و در اصل بمنظور زمانبندی اسناد دیجیتال به وجود آمد تا به این ترتیب امکان حذف یا تغییر تاریخ انتشار این اسناد وجود نداشته باشد. دقیقا مانند دفتر اسناد رسمی در دنیای حقیقی. البته تا ظهور بیت کوین در سال 2009 فناوری بلاک چین در دنیای فناوری کاربرد چندانی نداشت و از آن پس نقش آن هر روز پررنگ تر و مهم تر شد. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست. به طور کلی بلاک چین یک سیستم ثبت اطلاعات و گزارش توزیع شده و به صورت غیرمتمرکز است.

 

بلاک چین چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم باید بگیم در واقع این تکنولوژی مربوط به ذخیره و پردازش اطلاعات حساس (مانند اطلاعات حساب بانکی یا رکورهای مربوط به رای گیری در یک انتخابات) در تعداد زیادی کامپیوتر( به جای استفاده از یک کامپیوتر) است.

Blockchain در واقع یک پایگاه داده توزیع شده است که به طور همزمان در چند کامپیوتر وجود دارد. بلاک چین به طور مداوم در حال رشد است و مجموعه ای از رکوردهای جدید یا بلاک ها به آن اضافه می شود. هر بلاک حاوی اطلاعات زمانبندی و لینکی به بلاک قبلی است. بنابراین بلاک چین در واقع یک زنجیره را تشکیل می دهد.

این پایگاه داده توسط هیچ سازمان یا نهادی اداره نمی شود در عوض هر کسی که در این شبکه است یک کپی از کل پایگاه داده را می گیرد. بلاک های قدیمی برای همیشه محافظت می شوند و بلاک های جدید به طور غیر بازگشتی به الگوریتم اضافه می شود و امکان غیرفعال سازی اسناد، تراکنش ها و سایر اطلاعات را غیر ممکن می سازد.

تمام بلاک ها به شیوه ای خاص رمزگذاری می شوند، بنابراین هیچ کس نمی تواند به تمام اطلاعات دسترسی داشته باشد.

تکنولوژی بلاک‌چین را می‌توان بهترین اختراع بعد از اینترنت دانست، این تکنولوژی است که امکان حذف واسطه‌ها را امکان‌پذیر می‌سازد.

بلاک‌چین در واقع عملکردی مشابه با پایگاه‌داده‌های سنتی(هم‌چون سیستم‌های بانکی) مسلما با کارایی بالاتر دارد که کلیه‌ی فعالیت‌ها را درون بلوک‌های خود به صورت کاملا امن حفظ می‌کند.

 

بلاک چین

 

 

 

وقتی شما پولی را در یک بانک سپرده‌گذاری می‌کنید، آن‌ها اطلاعاتی را در مورد سپرده شما و حساب شما در یک پایگاه داده بزرگ ذخیره می‌کنند. بیت کوین هم کار مشابهی را برای حفظ اطلاعات حساب‌های کاربران انجام می‌دهد، اما برخلاف یک بانک، در بیت کوین با توجه به ماهیتی که دارد نمی‌توان به یک قدرت مرکزی که پایگاه داده را برای کاربران مدیریت و ذخیره کند، اعتماد کرد.

 

بیت کوین این مشکلات را با تقسیم کردن پایگاه داده به مجموعه‌های کوچکی که «بلاک‌ها» نامیده می‌شوند حل کرده است. هر بلاک یک جور برچسب (Label) است که آن را به بلاک قبلی پیوند می‌دهد به ترتیبی که هر کسی می‌تواند تمام پایگاه داده را که از این قسمت‌های مجزا تشکیل شده گردآوری کند؛ به عبارتی هر کسی که از بیت کوین استفاده می‌کند، یک نسخه از کل پایگاه داده را که زنجیره بلوک نامیده می‌شود ذخیره می‌کند و این مجموعه‌های بسیار کوچک را بین هم ردوبدل می‌کنند. زنجیره بلوکی میان تمام کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته شده است و برای بررسی مقادیر آدرس‌های بیت کوین و جلوگیری از پرداخت دوگانه و سایر خرابکاری‌ها است.

 

برای درک بیشتر از عملکرد بلاک چین این ویدئو را تماشا کنید:

 

 

 

 

 

یک مثال دیگر از عملکرد بلاک چین:

فرض کنید که بلاک چین یک پرونده پزشکی دیجیتال است و هر رکورد یک بلاک است . وقتی که یک رکورد وارد می شود با تاریخ و زمان برچسب گذاری می شود. سابقه پزشکی برای اهداف تشخیصی و درمان بسیار مهم است بنابراین نه پزشک و نه بیمار قادر به تغییر پرونده هایی که قبل ساخته شده اند نیستند. با این وجود پزشک دارای یک کلید خصوصی است که به او امکان می دهد تا سوابق جدیدی ایجاد کنید. بیمار دارای یک کلید عمومی است که به او اجازه می دهد تا در هر زمانی به سوابق دسترسی داشته باشد. این روش باعث می شود که هر دو طرف به داده ها به صورت امن دسترسی داشته باشند.

بنابراین، blockchain تعریف مستقل، شفاف و امنی دارد. مزایای چنین منبع توزیعی آشکار است: بلاک چین باعث کاهش هزینه، خطر، افزایش امنیت داده ها، شفافیت تراکنش ها می شود و بسیاری از شرکت های صنعتی می توانند از این تکنولوژی جدید بهره مند شوند.

 

بلاک چین دارای ۴ مزیت اصلی است:

 • کنترل آن در دست هیچ نهاد یا کاربری نیست.
 • امکان از کار افتادن آن وجود ندارد.
 • تراکنش‌ها در شبکه‌ای که متشکل از همه کاربران است ثبت می‌شود.
 • دستکاری اطلاعات بلاک چین نیازمند دستکاری همزمان در کل شبکه است.

 

کاربرد های بلاک چین

کاربرد های بلاک چین و کارآفرینی در این حوزه:

بلاک چین تنها به معنی کریپتو کارنسی ها و رمز ارزهایی مثل بیت کوین نیست برای درک بهتر بلاک‌چین و بیت‌کوین را مانند رابطه‌ی اینترنت با ایمیل در نظر بگیرید.و بلاک چین یک سیستم دیجیتالی بزرگ است که میتوان بی نهایت ایده جدید راه اندازی کرد.

از بلاک چین می‌توان در زمینه‌های صنعتی، پزشکی و زمینه‌های بسیار دیگری استفاده کرد. به‌عنوان‌ مثال در بخش پزشکی این فناوری به پزشکان اجازه می‌دهد تا پرونده‌ای از سوابق بیماران را با امنیت بالا ذخیره کرده و آن‌ها را در صورت لزوم در اختیار دیگر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی قرار دهند. این کار علاوه برافزایش امنیت ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها، باعث کاهش خطرها و هزینه‌های مدیریت داده‌ها می‌شود.

بلاک چین برای دولت‌مردان کشورهای مختلف نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد. در حال حاضر دولت‌مردان انگلیس در حال تحقیق برای بهبود روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات توسط بلاک چین هستند.

از این فناوری می‌توان برای مقابله با دریافت محصولات چندرسانه‌ای به‌صورت غیرقانونی نیز استفاده کرد. از فناوری بلاک چین می‌توان برای اعتبارسنجی و جلوگیری از انجام تقلب در انتخابات الکترونیک نیز استفاده کرد.

بلاک چین میتواند برای ذخیره سازی و همچین فراخوانی اطلاعات در سازمان های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از دیگر از کاربرد های این حوزه حمل و نقل و همچنین رهگیری سفارشات است که اخیرا شرکت سامسونگ به این حوزه وارد شده است.

این موارد تنها نمونه ای از هزاران کاربرد این تکنولوژی می باشد و گروه ایده باران در حال بررسی ایده ها این حوزه و امکان سنجی اجرای آنها میباشد.

 

 

 

سخن نهایی

معمولا وقتی صحبت از فعالیت و کارآفرینی در زمینه تکنولوژی میشود یک مساله بسیار خودنمایی میکند و آن هم فاصله موجود میان ما و غول های فناوری است که رقابت را تقریبا غیرممکن می کند.

اما این بار قضیه فرق میکند بلاک چین هنوز در ابتدای راه است و این یک فرصت طلایی است تا سریع تر وارد این مسیر شد و سهمی از این بازار میلیارد دلاری داشت.

ویژگی فوق العاده تکنولوژی بلاک چین که در واقع قابلیت تمرکز زدایی است، امکان ایجاد کسب و کارهای غیر متمرکز را فراهم میکند و این فرصت ایجاد میشود که کسب و کارهای غیر متمرکز در این بستر بدون در نظر گرفتن محدودیت مکانی شکل بگیرند.

 

اگر شما هم علاقمند فعالیت در این حوزه هستید میتوانید در ایده های گروه ایده باران مشارکت نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 پاسخ
 1. علی افتخاری
  علی افتخاری گفته:

  سلام
  ایده و روش بسیار جالبی است . آیا با بودن و تولید ویروسهای کامچیوتری جدید امنیت لحاظ شده است . آیا با وجود تحریمها و خودی و غیر خودیها ایران میتواند در این حوضه وارد شود . آیا با وجود حکرها این سیستم قابل اعتماد است . لطفا مطالب کاملتر ارسال فرمائید

  پاسخ
  • admin
   admin گفته:

   سلام بلاکچین به لحاظ امنیت در بالاترین سطح است و یک پتانسیل ویژه برای شرایط فعلی ایران است اما هنوز اقداماتی صورت نگرفته

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *