کارآفرینی

21 نکته کارآفرینی برای شروع کسب و کار

کارآفرینی (Entrepreneurship) به فرآیند خلق ارزش جدید (مادی یا معنوی) از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسک‌های ناشی از آن اطلاق می‌شود. كارآفريني فرآينــدي است كه منجر به ايجــاد رضايتمندي و يا تقاضاي جديد مي گردد.

در هر مسیری داشتن یک مربی که راهنمای حرکت ما باشد قطعا باعث موفقیت در پیمودن راه میشود.خوب مسیر حساس کارآفرینی هم که هر اشتباه کوچکی نتیجه تلخی خواهد داشت با وجود یک راهنما بهتر پیموده خواهد شد.

یکی از روش های مشاوره عبارت است از: استفاده از تجربیات کارآفرینان و کسانی که یک کسب و کار را راه اندازی کرده اند.

در این راستا سعی می کنیم نکات و درس هایی از کارآفرینان و بزرگان کسب و کار را در ایده باران منتشر نماییم:

کارآفرینی

1. خودتان را به چالش بکشید

ریچارد برانسون معتقد است که بزرگترین محرک او به چالش کشیدن همیشگی خودش بوده است. او زندگی را همچون یک دانشگاه همیشگی می‌بیند، جایی که هر روز می‌تواند مطالب جدیدی بیاموزد. شما هم می‌توانید!

2. کاری را انجام دهید که برایش اهمیت قائل‌اید

شکی نیست که راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار زمان زیادی می‌برد. استیو جابز گوشزد کرده است که تنها راه برای ایجاد حس رضایتمندی در زندگیتان این است که کاری را انجام دهید که واقعا به آن اعتقاد دارید.

3. ریسک کنید

ما هیچ‌گاه پی به نتیجه تلاش‌هایمان نخواهیم برد، مگر این که واقعا وارد عمل شویم. جف بزوس می‌گوید دانستن این نکته که او نباید حسرت شکست‌ها را بخورد بلکه باید حسرت تلاش‌های ناکرده‌اش را بخورد به او کمک بزرگی کرده است.

4. به خودتان ایمان داشته باشید

جمله مشهوری از هنری فورد وجود دارد که می‌گوید: “چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر دو صورت حق با شماست.” ایمان داشته باشید که می‌توانید موفق شوید و از میان موانع مختلف راهی خواهید یافت. اگر ایمان نداشته باشید تنها به دنبال بهانه خواهید بود.

5. چشم‌انداز داشته باشید

موسس و CEO شرکت تامبلر، دیوید کرپ، معتقد است کارآفرین کسی است که چشم‌اندازی برای چیزی داشته باشد و خواهان ایجاد آن باشد. چشم‌اندازتان را همیشه جلوی چشمتان داشته باشید.

6. افراد به‌دردبخور پیدا کنید

شما شبیه به افرادی خواهید شد که با آن‌ها معاشرت دارید. رید هافمن، از موسسان لینکدین، گفته است که سریع‌ترین راه برای تغییر خودتان این است که با افرادی که می‌خواهید شبیه به آن‌ها شوید بیشتر معاشرت داشته باشید.

7. با ترس‌هایتان مواجه شوید

غلبه کردن بر ترس‌ها کار آسانی نیست اما باید این کار را بکنید. آریانا هافینگتون زمانی گفته بود دریافته است که نترس‌بودن شبیه به یک عضله است، هر چه بیشتر آن را تمرین دهید ورزیده‌تر و قوی‌تر می شود.

8. وارد عمل شوید

جهان پر از ایده‌های بزرگ است، اما موفقیت تنها از طریق وارد عمل شدن به دست می آید. والت دیزنی زمانی گفته بود که آسان‌ترین راه برای شروع یک کار خاتمه دادن به حرف زدن و شروع به عمل کردن است. این فرمول برای موفق شدن شما هم جواب می‌دهد!

9. به خودتان زمان دهید

هیچ کس در لحظه به موفقیت نرسیده است و هر کسی زمانی یک مبتدی بوده است. همان طور که استیو جابز به شیوه هوشمندانه‌ای گفته است: “اگر از نزدیک نگاه کنید اغلب موفقیت‌های یک‌شبه برایشان زمانی طولانی صرف شده است.” از سرمایه گذاشتن از وقتتان هراس به خود راه ندهید.

10. انرژیتان را مدیریت کنید نه زمان را

این انرژی شماست که آن چه را در زمان کاریتان می‌توانید انجام دهید محدود می‌کند پس هوشمندانه آن را مدیریت کنید.

11. تیمی فوق‌العاده بسازید

هیچ کس نمی‌تواند به‌تنهایی در کسب‌و‌کاری موفق شود و آن‌هایی که سعی بر این کار دارند خود را از داشتن یک تیم فوق‌العاده محروم می‌کنند. تیمی بی‌نظیر برای خودتان بسازید تا موفقیتتان قطعی شود.

12. افراد باشخصیت را استخدام کنید

هنگام ساختن تیمتان به دنبال استخدام افراد باارزش و باشخصیت باشید. همواره می‌توانید به افراد مهارت‌هایی را بیاموزید اما نمی‌توانید کسی را ودارا به داشتن ارزش‌های متناسب با شرکتتان کنید.

13. برای افزایش سرمایه برنامه‌ریزی کنید

یک سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر، ریچارد هاروک، پندی برای کارآفرینان تازه‌کار دارد: “تقریبا همیشه افزایش سرمایه از آن چیزی که فکرش را می‌کردید سخت‌تر است و همیشه زمان بیشتری می ‌گیرد. پس برایش برنامه‌ریزی کنید.”

14. اهدافتان را بشناسید

رایان آلیس، از موسسان آیکنتاکت، اشاره کرده است که در ذهن داشتن همیشگی نقطه پایان به شما این اطمینان را می‌دهد که در حال حرکت به سمتش هستید. اهدافتان را تنظیم کنید و هر روز آن‌ها را به خودتان یادآوری کنید.

15. از اشتباهاتتان درس بگیرید

بسیاری از کارآفرینان از اشتباهاتشان به عنوان بهترین معلمانشان یاد می‌کنند. وقتی که از اشتباهات خودتان درس می‌گیرید به موفقیت نزدیک‌تر می‌شوید حتی اگر در آغاز شکست خورده باشید.

16. مشتریانتان را بشناسید

دیو توماس، موسس وندی، از شناختن مشتری به عنوان یکی از سه کلید موفقیت کارآفرینان موفق یاد می‌کند. کسانی را که به آن ها خدمات‌رسانی می‌کنید بهتر از هر کس دیگری بشناسید و در این صورت است که قادر خواهید بود به راه‌حل‌های مورد نیاز آن‌ها دست یابید.

17. از گله و شکایت‌ها درس بگیرید

بیل گیتس زمانی گفته بود که ناراضی‌ترین مشتریانتان عظیم‌ترین منبع یادگیری شما باید باشند. بگذارید این مشتریان ناراضی به شما بیاموزند که کجای کارتان ایراد دارد.

18. از مشتریانتان بازخورد بخواهید

پیش‌فرض گرفتن این که مشتریان چه می خواهند یا به چه چیز نیاز دارند از قبل هیچ‌گاه به موفق شدن منجر نخواهد شد. می‌بایست این موارد را مستقیما به آن‌ها بگویید و سپس با دقت به پاسخ‌های آن‌ها گوش دهید.

19.  هوشمندانه خرج کنید

وقتی پول خرج می‌کنید یا از کسب‌و‌کارتان مایه می‌گذارید مراقب باشید که این کار را هوشمندانه انجام دهید. به سادگی می‌تواند اتفاق بیفتد که برای چیزهای احمقانه پول زیادی خرج کنید و خیلی سریع سرمایه‌تان تمام شود.

20. صنعتتان را بفهمید

تونی هسیه، موسس زاپو، زمانی گفته بود: “وارد بازی‌ئی که درکش نمی‌کنید نشوید حتی اگر می‌بینید که آدم‌های زیادی از آن طریق پول به‌دست‌می‌آورند.” فهم حقیقی و کامل صنعتتان کلید رسیدن به موفقیت است.

21. بیش از آن چه از شما انتظار می‌رود انجام دهید

لری پیج، موسس گوگل، از کارآفرینان می‌خواهد که بیش از آن چه مشتریان انتظار و توقع دارند به آن ها سرویس بدهند. این راهی فوق‌العاده برای جلب توجه آن‌ها به صنعتتان و ساختن مشتریانی وفادار است.

برای تبدیل شدن به یکی از کارآفرینان موفق نیاز به انجام انبوهی از کارها، ثابت‌قدم بودن و داشتن چشم‌انداز است. این21 نکته از جانب کارآفرینانی که خودشان به موفقیت دست یافته‌اند به شما کمک می‌کند که این راه را بسیار ساده‌تر طی کنید.

کدام یک از نکته‌های بالا برای شما جذاب‌تر و کاربردی‌تر بود؟ نظر خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *