استارتاپ پزشکی

۵ استارتاپ پزشکی که در دوران شیوع ویروس کرونا خوش درخشیدند

۵ استارتاپ پزشکی که در دوران شیوع ویروس کرونا خوش درخشیدند

با شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا، استارتاپ های پزشکی و شرکت های فناور، برای ایجاد راه‌ حل مراقبت‌های بهداشتی از راه دور با یکدیگر رقابت می‌کنند. ما ۱۶۲ استارتاپ و شرکت نوظهور را که بر روی این راه‌حل‌ها کار می‌کنند تحلیل و بررسی کردیم و در این مقاله آرون (Arone)، اپی‌گارد (EpiGuard)، هوش‌مصنوعی کدسلامتی (HealthCode AI)، اپی‌متریکس (Epimetrics) و ربات‌های ای‌وی‌ای (EVA Robots) را بررسی میکنیم!

استارتاپ پزشکی
استارتاپ پزشکی

Arone – تحویل تجهیزات پزشکی با پهباد

تهیه و توزیع تجهیزات حیاتی و داروها همیشه یک فرایند ساده نیست، بخصوص در زمان شیوع ویروس کرونا و موقعیت‌های این‌ چنینی. پهبادها ارسال خون، واکسن و دیگر تجهیزات پزشکی را در جایی که به آنها نیاز است ممکن می‌سازند. در این روش، تجهیزات موردنیاز سریع‌تر، بدون دخالت انسان و در شرایط آب‌وهوایی و محیطی سخت نیز به گروه‌های آسیب‌پذیر خواهدرسید.

استارتاپ نیجریه‌ای Arone یک راه‌حل ارسال سازگار با محیط‌زیست با استفاده از پهبادهای خودران است. این استارتاپ خدمات خود را برای کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و دیگر مراکز توزیع پزشکی ارائه می‌دهد تا ارسال سریع‌تر محصولات پزشکی حیاتی را تضمین کند. یک نرم‌افزار ناوبری پرواز خودران از بینایی کامپیوتر و هوش مصنوعی برای برنامه‌ریزی پرواز، مانور مانع و شناسایی زمان تحویل بسته استفاده می‌کند.

استارتاپ پزشکی
استارتاپ پزشکی

EpiGuard – جداسازی ویژه برای بیماران عفونی

انتقال بیماران با بیماری‌های عفونی، بخصوص در زمانی‌که سرعت انتشار بیماری بالاست (مانند بیماری کووید-۱۹ که با آن مواجه هستیم) یک چالش است. بدون ایزوله‌سازی مناسب، خطر انتقال ویروس از افراد بیمار به افراد سلام و پرسنل پزشکی بسیار بالاست. واحدهای ایزوله‌سازی مخصوص برای انتقال ایمن بیماران به بیمارستان و یا محل‌های ایزوله‌شده استفاده می‌شوند تا از انتشار بیشتر بیماری جلوگیری شود و امنیت تیم‌های پزشکی و سلامت نیز تأمین شود.

استارتاپ نروژی Epiguard تجهیزات پزشکی برای انتقال ایمن بیماران طراحی کرده و ساخته است. Epishuttle یک سیستم انتقال و ایزولاسیون پزشکی است که برای استفاده برای شرایط پرخطر و همچنین شرایط معمول هنگام مقابله با بیماری‌ها یا ویروس‌های واگیردار ساخته شده است. زمانی‌که بیمار در این وسیله سوار شود، تیم پزشکی نیاز به پوشیدن تجهیزات محافظت شخصی (PPE) در حین انتقال ندارد. EpiShuttle به‌عنوان یک وسیله پزشکی کلاس ۱ رتبه‌بندی شده است.

استارتاپ پزشکی
استارتاپ پزشکی

HealthCode AI – برنامه‌های پشتیابی برای کارکنان بهداشت در طول اپیدمی

کارکنان حوزه پزشکی که درگیر شیوع کووید-۱۰ در سراسر جهان هستند، فشار زیادی را تجربه می‌کنند. پلتفرم‌های ارتباطی متفاوت و ابزارهای اطلاعاتی بهداشتی به تبادل داده سریع و همکاری بین تیم‌های پزشکی و بیماران کمک می‌کنند. این راه‌حل‌ها کانال‌های ارتباطی و سوابق پزشکی الکترونیک همراه با سیستم‌های پشتیبانی تصمیمات کلینیکی را با دیگر ابزارهای مفید ترکیب می‌کنند. این کار به متخصصان حوزه سلامت کمک می‌کند تا مطلع بوده و همکاری‌ها را جهت‌دهی کنند و همه‌ی اطلاعات ضروری در دسترس آنها باشد.

استارتاپ استونیایی HealthCode AI با کمک پلتفرم تشخیصی هوش مصنوعی و با ارائه یک پیش‌ارزیابی از بیماران، یک پشتیبانی برای مدیریت روزانه بیماران توسط پزشکان ارائه می‌دهد. این استارتاپ یک پزشک هوش‌مصنوعی به نام لیا دارد که قادر به تعامل با بیماران و همچنین تجسم اطلاعات بیماری برای پزشکان است.

استارتاپ پزشکی
استارتاپ پزشکی

EpiMetrics – پیش‌بینی و تجسم شیوع ویروس

ویروس کرونای جدید که مبدأ آن ووهان است، یک وضعیت اورژانسی برای سلامت عمومی در کل جهان بوجود آورده است. کلان‌داده و هوش‌مصنوعی نقش مهمی در کند کردن سرعت انتشار این ویروس ایفا می‌کنند: از شناسایی زودهنگام، مهار و ایزوله‌سازی تا کاهش و بخش‌بندی و واکسن و درمان برای ویروس. پیشرفت در ابزارهای سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) به ما اجازه می‌دهد تا انتشار کووید-۱۹ را از طریق مقیاس‌های مختلف زمانی و مکانی مدل‌سازی کنیم. این بازنمایی بصری اطلاعات ساده‌ای را فراهم می‌کند که برای آرام ماندن عموم مردم در طول شیوع بیماری حیاتی است.

شرکت هندی EpiMetrics یک سیستم مبتنی بر تحلیل را که اپیدمی‌های قریب‌الوقوع را به‌طور آنی شناسایی می‌کند ارائه می‌دهد. سیستم آنها بیماری‌هایی که انتشار آنها در محل بخصوص سرعت بالایی دارد را شناسایی کرده و نقشه‌ای برای نمایش شدت و وسعت انتشار ایجاد می‌کند. تجسم داده‌های این سیستم به کاربران را قادر می‌سازد تا با وضوح و دقت بالا بر شیوع بیماری نظارت کنند. این کار به اجتناب از خطرات غیرضروری هنگام کمک‌رسانی و پشتیبانی پزشکی به گروه‌های مبتلاشده کمک می‌کند.

استارتاپ پزشکی
استارتاپ پزشکی

EVA Robot – ربات هایی برای گشت‌ زنی و ضدعفونی کردن

کمبود پرسنل ضروری مانند متخصصین حوزه سلامت و پلیس، یکی از بزرگترین چالش‌ها در هنگام اجرای قرنطینه است. ربات‌ها و راه‌حل‌های اتوماسیونی باعث افزایش بهره‌وری وظایف موجود و عملکرد مناسب به نحوی بی‌وقفه در دوران اپیدمی خواهدشد. ربات‌ها برای گشت‌زنی و ضدعفونی کردن خیابان‌ها و افرادی که علائم کووید-۱۹ دارند، استفاده می‌شوند. علاوه‌براین، ربات‌های مخصوص ضدعفونی کردن، جایگزین انسان‌ها برای تمیز کردن خیابان‌ها و دیگر عملیات ضدعفونی می‌شوند.

استارتاپ چینی EVA Robot یک ربات خودکار تمیزکننده معابر را ارائه می‌دهد. آنها با دنبال کردن یک مسیر تعیین‌شده، به‌طور خودکار و مؤثر، مواد ضدعفونی را به‌صورت دقیق اسپری می‌کنند و فضای مشخص‌شده را تمیز می‌کنند. با توجه به اینکه ویروس کرونای جدید به نور فرابنفش و گرما حساس است، خودروهای بدون راننده به ضدعفونی‌کننده‌های فرابنفش مجهز شده‌اند که ضدعفونی بودن فضایی با فاصله ۱۵۰ متری از هر روبات به مدت یک ساعت را تضمین می‌کنند.

در حال حاضر بسیاری از ما در کل جهان با موقعیت بی‌سابقه‌ای مواجه هستیم. شیوع سارس در اوایل ۲۰۰۰ باعث مرگ ۷۷۴ نفر شد. این مقدار برای اینکه پژوهش‌ها را برای راه‌حل‌های ساده‌تر برای سلامت سوق دهد کافی بود. این حقیقت که استارتاپ‌ها و شرکت‌های زیادی در حوزه‌های سلامت و تشخیص و سلامت از راه دور قادر به پاسخ در طول یک اپیدمی حقیقی هستند بسیار نویدبخش است. با هزاران مرگی که تاکنون ثبت شده است، ما انتظار داریم که شرکت‌های جدید بیشتری راه‌حل‌های فناورانه خود را برای کمک به پزشکان، پرستاران و عموم مردم ارائه دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *