چگونه هدف گذاری کنیم؟

چگونه هدف گذاری کنیم؟

چگونه هدف گذاری کنیم؟

همانطور که خدمت ایده بارانی های عزیز عرض شد اولین قدم در مسیر موفقیت هدف گذاری و ترسیم نقشه راه موفقیت است.برای این که هدف مناسب برای زندگی خود تعیین نمایید نیاز به اطلاعاتی خواهید داشت.

شروع هدف گذاری

شما می توانید هدف گذاری خود را در چند سطح انجام دهید.

 • در ابتدا تصویری بزرگ از آنچه در زندگی (یا حداقل در ده سال آینده ) می خواهید تصور کنید و اهداف بزرگی را که در سر دارید مشخص کنید.
 • سپس آن اهداف بزرگ را به اهداف کوچکتر و کوچکتر تقسیم کنید بطوری که اهداف کوچکتر پله هایی باشد که در نهایت شما را به آن اهداف بزرگ برساند.
 • سرانجام پس از اینکه برنامه خود را معین کردید دست به اقدام بزنید تا به اهدافتان برسید.

بدین طریق شما در این فرآیند ابتدا اهداف بلند مدت و عمری خود را مشخص می کنید و سپس مثلاً اهداف ۵ ساله، اهداف سال بعد، اهداف ماه بعد، هفته بعد و امروز.

چگونه هدف گذاری کنیم؟

چگونه هدف گذاری کنیم؟

مرحله اول: اهداف زندگی

 در اولین گام شما باید تمام آنچه را که در طول زندگی خود می خواهید بدست بیاورید مشخص کنید. هدف زندگی به شما یک دید کلی می دهد که به تصمیم گیری های بعدی شما جهت می دهد.

 برای اینکه زندگی شما تعادلی داشته باشد، سعی کنید که اهداف زندگی خود را در حیطه های زیر مشخص کنید:

 • شغل: در زندگی شغلی خود می خواهید به چه دست پیدا کنید  یا به چه سطحی برسید؟
 • مالی: دوست دارید درآمد شما در هر مرحله ای چقدر باشد؟  این درآمد با مسیر شغلی شما چگونه ارتباط دارد؟
 • تحصیلات: آیا به دانش خاصی مایل هستید که دست پیدا کنید؟ برای رسیدن به اهداف دیگرتان به چه اطلاعات و مهارتهایی نیاز دارید؟
 • خانوادگی: اهداف خانوادگی شما چیست؟ همسر شما باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟ چند بچه می خواهید؟ میخواهید فرزندانتان را چگونه تربیت کنید؟
 • هنری: آیا اهداف هنری دارید؟ ( مثلاً می خواهید سازی یاد بگیرید یا نقاشی کنید؟)
 • نگرش: آیا باورهای ذهنی خاصی دارید که شما را عقب نگه می دارد آیا رفتارهایی دارید که از آنها ناراحتید و دوست دارید آنها را تغییر بدهید؟ (اگر اینطور است باید اهدافی نیز برای تغییر  رفتار و باورهای خود بگذارید)
 • جسمانی : آیا اهداف قهرمانی دارید؟ یا دوست دارید که در زمان پیری تنی سالم و شادات داشته باشید؟ چه مراحلی را باید طی کنید تا به این خواسته ها برسید؟
 • لذت: چطور می خواهید از زندگی لذت ببرید؟ ( باید مطمئن شوید که بخشی از زندگی هم برای خود شماست.)
 • خدمات عام المنفعه: آیا دوست دارید جهان را تبدیل به جائی بهتر برای زندگی کنید؟ اگر پاسختان مثبت است چگونه؟

  سعی کنید در این زمینه ها هر چه به نظرتان می رسد بنویسید و بعد نوشته های خود بررسی کنید و بهترین اهداف را در هر زمینه که بهتر خواسته های شما را می رساند انتخاب کنید. سپس بار دیگر این اهداف را بازبینی کنید و مهمترین را انتخاب کنید چون اهدافی  که شما می توانید بر آنها تمرکز کنید اندک است. در پایان مطمئن شوید که آنچه که مشخص کرده اید همان چیزهائی است که از صمیم قلب درپی دست یافتن به آنها هستید؟ (اگر ازدواج کرده اید موضوع اهداف را با همسر خود هم در میان بگذارید شاید او هم نظری داشته باشد و چیزی بخواهد، به هر صورت همراهی وی لازم است.)

 مرحله دوم – تعیین اهداف کوچکتر

پس از تعیین اهداف عمری، اهداف ۵ ساله خود را مشخص کنید اهدافی که به شما کمک می کند تا به اهداف زندگی برسید

سپس اهداف یک ساله خود را مشخص کنید. این اهداف نیز باید گامهایی باشد که شما برای رسیدن به اهداف ۵ ساله یا اهداف عمری برمی دارید. سپس اهداف ۶ ماهه، اهداف ماه آینده خود را مشخص کنید. هر کدام از این اهداف باید بر اساس اهداف مرحله قبل از خود تعیین شود.

 سپس لیست انجام کارهای روزانه خود را تعیین کنید. کارهایی که باید امروز انجام دهید که به اهداف ماهیانه و… در نهایت اهداف زندگی خود برسید. در ابتدائی ترین مرحله اهداف کوچکتر شما ممکن است خواندن کتاب و جمع آوری اطلاعات در مورد چگونگی رسیدن به اهداف مرحله بعد باشد. این کار به شما کمک می کند که کیفیت و واقع گرائی هدف گذاری خود را بهبود بدهید.

در پایان برنامه های خود را مرور کنید و مطمئن شوید که با روشی که شما می خواهید زندگی کنید مطابقت دارد.

ماندن در مسیر

  زمانی که در مورد اهداف خود تصمیم گرفتید، برای ماندن در مسیر اهداف لیست فعالیتهای روزانه خود همیشه به روز نگه دارید.

  هر از گاهی برنامه های بلند مدت تر خود را مورد بازبینی قرار بدهید ممکن است اولویتهای شما و یا شرایط محیطی تغییر کرده باشد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *