آنتونی رابینز

درس های موفقیت از زندگی آنتونی رابینز

آنتونی رابينز نويسنده و سخنران مقتدر آمريكايي در 29 فوريه 1960 در كاليفرنيا بدنيا آمد. شهرت عمده او به خاطر سلسله كتاب هايش در زمينه موفقيت است. آنتوني رابينز بيش از نيمي از عمر خود را صرف کمک به ديگران کرده، تا عظمت وجود  خود را کشف نموده و آن را بهتر سازند.

آنتونی رابینز نمونه زنده یک انسان باهوشی‌ست که به اهدافش رسیده است. به آن‌چه که می‌گوید عمل می‌کند. او مجموعه قدرتمندی از عمل، شور و اشتیاق و تعهد به پیشرفت مستمر است.

در این مطلب با درس هایی از زندگی آنتونی رابینز آشنا خواهیم شد:

آنتونی رابینز

درس اول: سه سطح از سطوح مهارت
رابینز می‌گوید ما در میان سه لایه از مهارت در حرکت هستیم: ذهنی، عاطفی و فیزیکی. مثلا ممکن است چیزی را از لحاظ ذهنی درک کنیم اما هیچ واکنشی عاطفی نسبت به آن نداشته باشیم یا حتی قادر به انجام آن نباشیم. زمانی که در سطح عاطفی به چیزی می‌پردازیم نسبت به آن واکنش عاطفی از خود نشان می‌دهیم. ساده است، اما مدل قدرتمندی برای اندیشیدن به مراحل دستیابی به مهارت محسوب می‌شود که در واقع با «طبقه بندی بلوم» هم‌سوست.
درس ۲: طبقات تجربه
رابینز یک طرح کلی از چهار نوع تجربه را ارائه می‌کند که چارچوبی‌ست برای اندیشیدن در مورد این‌که بهتر است به چه نوع تجربه‌ای کمتر و به چه نوع تجربه‌ای بیشتر بپردازیم. این انواع به ترتیب عبارتند از:
تجاربی که هم برای شما و هم برای دیگران مفید است.
تجاربی که برای شما مفید اما برای دیگران مضر است.
تجاربی که برای شما مضر اما برای دیگران مفید است.
تجاربی که هم برای شما و هم برای دیگران مضر است.
درس ۳: ۶ نیاز انسان
در میان چرخه نیازهای بشر، برخی از آنها با هم در تضاد هستند. رابینز می‌گوید ۶ نیاز انسان شامل این موارد است: اطمینان، عدم اطمینان، مهم تلقی شدن، ارتباط، رشد، همکاری. زمانی که در حالت مطمئنی به سر می‌بریم به اطمینان نیاز داریم. اما همزمان به سورپرایز و تفاوت نیز نیاز داریم. دوست داریم که فرد مهمی تلقی شویم و در دنیای اطراف‌مان برجسته باشیم. اما از طرفی نیاز داریم که فردی عادی و جزئی از انسان‌های دور و برمان باشیم. همچنین به رشدکردن نیازمند اما از همکاری با دیگران و تکیه کردن به آن‌ها نیز لذت می‌بریم.
درس ۴: دست به عمل بزنید.
دانش یک قدرت است که عملی‌کردن آن نتیجه این قدرت است. با چیزها ساده شروع کنید و پیش به سوی هدف حرکت کنید. تصمیم بگیرید و دست به کار شوید. انبوهی از کارها را انجام دهید. نسبت کارتان متعصب و در آن ثابت قدم باشید. برای حل مشکلات خود دست به اقدامات گسترده بزنید. رابینز به ما می‌آموزد که باهوش‌بودن کافی نیست. اگر فرد باهوش اما بدون پشتکار باشیم، شکست خورده و تنها می‌مانیم. ما نیازمند ثبات قدم در کارهای‌مان و پیشرفت اهداف‌مان هستیم. در کل، دانش نسبت به اعمال‌مان کافی نیست بلکه نیاز داریم تا به دانش‌مان عمل کنیم.
درس ۵: پرسش‌های خوب مطرح کنید.
چگونگی مطرح کردن سوال‌های مهم‌تر برای دستیابی به نتایج بهتر را بیاموزید. اندیشیدن به معنای پرسیدن و جواب دادن به سوال‌هاست. اگر می‌خواهید به جواب‌های بهتری برسید سوال‌های خوب‌تری بپرسید. با طرح سوالات قدرتمند، کنترل پرسش‌های‌تان و فرایند پاسخ گویی به آنها را در دست بگیرید. به « چرایی» امور نپردازید ( مثلا چرا این کار را نمی توانم انجام دهم؟) بلکه به «چگونگی» آن‌ها فکر کنید (چگونه می‌توانم این کار را انجام دهم؟) پرسش‌های انرژی‌زا و شادی‌بخش مطرح کنید. دقت کنید و به جای توجه به کلیات و خلاصه ها، به جزییات دقت کنید.
درس ۶: دنبال فرصت‌ها باشید.
رابینز به ما می‌آموزد که با آغوش باز از امکانات و فرصت‌ها استقبال کرده و دائم دنبال دانش‌اندوزی باشیم. به نگرش‌ها و باورهای‌تان اجازه ندهید تا شما را محدود کنند. ایمان درونی و باورتان نسبت به شدنی‌ها را تغییر دهید. دنبال راه‌هایی باشید که به شما کمک می‌کنند تا اعتقادات محدودکننده خودتان را کشف کنید و تغییر دهید.
درس۷: زیرک و کاردان باشید.
زیرک بودن یعنی سوال‌های خوب مطرح کردن. (مثلا، چگونه ممکن است این مساله را حل کنید؟ چه کسی می‌تواند کمک کند؟ چگونه می‌توانید بر نتایج کنترل داشته باشید؟) با فکر کردن در مورد سوال‌های درست و مهم می‌توانید از شبکه فعال‌سازی مغز (RAS) یاری بجویید تا مشکلات‌تان را حل کند.
درس ۸: کتابخانه‌ای از دانش واقعی خود ترتیب دهید.
منبعی از موفقیت‌ها و افتخارات پیدا کنید. آموخته‌های شخصی خود را بر اساس الگوها و تمایزات موفق بنا نهید. سرگذشت افراد موفقی را که می‌تواند برای شما آموزنده و الهام‌بخش باشد، جمع‌آوری و مطالعه کنید.
درس۹: قواعد را تغییر دهید تا بازی تغییر کند.
چگونگی نگاه شما به امور تعیین‌کننده نوع فکر، احساس و عملکرد شماست. قاعده و چارچوب همان نگاه شما به چیزهاست. قواعد را دگرگون کنید تا نگاه شما نیز تغییر کند. به قدرت نگرش توجه کنید و با نگاه از دریچه‌ای جدید مسیر تازه‌تری را پیش روی خود بیابید.
درس ۱۰: روی پیشرفت مستمر تمرکز کنید.
دنبال ثروت جسمی، معنوی، مادی و روحی خود باشید. رابینز پذیرفتن اصلی را که «پیشرفت مداوم و بدون وقفه (CANI)» نامیده، پیشنهاد می‌کند. به قول خودش: « شما در حال رشد و مرگ هستید. یا بالا می‌روید یا می‌لغزید.»
درس ۱۱: قوانین خود را بشناسید.
ماه حول یه دسته از قوانینی می‌چرخیم که در مورد همه چیز صادق است . تضاد شما با امور به خاطر وجود تضاد در قوانین است. رابینز به این نکته اشاره می‌کند که ناآگاهی نسبت به اطرف افراد را می‌آزارد و با کشف آن، می‌توان به سودمند بودن یا نبودن قوانین پی برد و با تجربیات بیشتری در مورد خود یا دیگران روبه‌رو شد.
درس ۱۲: شیوه‌های موثر برای یادگیری سریع‌تر را بیاموزید تا بتوانید به نتایجی بهتر دست یابید.
کسب مهارت نیازمند تکرار و تمرین است. رابینز می‌گوید: «تکرار مادر مهارت است.» با تکرار می‌توان مهارت‌ها را ارتقا بخشید و با پیشرفت آن می‌توان سکان زندگی را به دست گرفت. مردم از تکرار متنفرند در حالیکه تکرار، ابزار قدرت است. قدرت انجام کارهای خسته‌کننده روزانه را داشته باشید تا پیشرفت کنید. صرفا یک کار را انجام ندهید و دنبال اصلاح و بهبود آن باشید.
درس۱۳: کنترل و حل موثرتر مشکلات را بیاموزید.
با حل مشکلات بیش از پیش قوی‌تر می‌شویم. به گفته رابینز: « تنها مردگان هستند که مشکلی ندارند.» در چارچوب قرار دادن و تغییر ساختار مشکلات و همچنین افزایش ارتباط با خود و دیگران می‌تواند موجب ارتقای توانایی فرد در حل مسائل پیرامون خود شود. نگرشی صحیحی را نسبت به مشکلات خود اتخاذ کنید. آن‌ها را «چالش‌های زندگی» در نظر بگیرید. باور کنید که «مقاومت شما را قوی‌تر می‌سازد.» و با برطرف کردن مشکلات زمینه پیشرفت و رشد هر چه بیشتر خود را فراهم می‌کنیم.
درس ۱۴: چگونگی انتخاب اهداف متعالی را بیاموزید.
این اهداف هر فرد است که سرنوشت او را تعیین می‌کند. برای داشتن اهدافی بلند به دنبال یک دلیل فوری برای آن‌ها باشید. اگر نتوانید دلیل خود را در یک پاراگراف توضیح دهید بنابراین دلیل‌تان به اندازه کافی فوری و فوتی نیست. به دنبال هدفی یا دلیلی واقعی باشید. چارچوب زمانی برای دسترسی به اهداف‌تان داشته باشید و با انجام کارهای ساده شروع کنید. زمان حال را دریابید. رابینز می‌گوید: «به اهداف‌تان متعهد اما در مسیرتان منعطف باشید.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *