سوئیفت بلاک چین

جایگزینی برای سوئیفت در بستر بلاکچین

جایگزینی برای سوئیفت در بستر بلاکچین

 

سوئیفت بلاک چین

 

با رشد فناوری انقلابی بلاکچین، روز به روز شرکت ها و استارتاپ های مختلفی به ارائه ایده ها و راهکارهای جدید در این حوزه میپرزداند و کاربرد این فناوری غیرمتمرکز را در بخش های مختلف آزمایش می کنند. با توجه به اینکه انقلاب اصلی بلاکچین در زمینه مالی و فناوری فین تک بوده است، طبیعی است که بیشترین تمرکز برای ارائه طرح های نوین نیز همین حوزه مالی باشد.

در هیمن راستا سرویس سوئیفت که روشی برای انتقال مالی بین المللی است مد نظر قرار گرفته است و شرکت ها و استارتاپ های مختلف سعی دارند جایگزینی بلاکچین محور و غیرمتمرکز برای آن معرفی نمایند.

روسیه در نظر دارد با کمک فناوری بلاک چین یک رقیب جدید برای سوئیفت ایجاد نماید. این کشور فرآیند راه‌اندازی جایگزین سوئیفت را از سال ۲۰۱۴ آغاز کرده است. بر اساس گفته رسانه‌های روسی این کشور قصد دارد جهت افزایش امنیت و کارآیی تا سال ۲۰۱۹ سیستم مذکور را بر بستر بلاک چین طراحی کند.

سیستم پرداخت و تسویه بانکی کشور روسیه (SPFS) در سال ۲۰۱۴ به عنوان جایگزینی برای سوئیفت طراحی و توسعه داده شده است. این اقدام در راستای تهدید روسیه به قطع دسترسی بانک‌های کشورش به خدمات رسان سوئیفت، از سوی اروپا و آمریکا در دستور کار قرار گرفته است.

اکنون رسانه‌های روسیه‌ای اعلام کرده‌اند که نظام جایگزین سوئیفت روسیه تا سال ۲۰۱۹ بر بستر بلاک چین فعالیت خود را ادامه خواهد داد.

هدف از طراحی سیستم جایگزین سوئیفت روسیه بر اساس فناوری بلاک چین ، افزایش امنیت و شفافیت این سیستم و امکان استفاده از آن در زمینه‌ها و موارد مختلف عنوان شده است.

در این صورت امکان حذف و سرقت داده‌ها وجود نخواهد داشت و اطلاعات به صورت خودکار برای همه اعضای سیستم با هر تغییر صورت گرفته، به روزرسانی خواهد شد.

قرار گیری بلاک چین به عنوان پشتوانه و بستر SPFS می‌تواند از هک شدن نیز جلوگیری نماید. درحالیکه بانک‌های روسی در استفاده از سوئیفت با این مشکل مواجه هستند.

حتی در برخی موارد نشان داده شده است که سیستم پرداخت و تسویه مبتنی بر بلاک چین می‌تواند با اطمینان بیشتری نسبت به سوئیفت انتقال پیام‌های مالی را انجام دهد.

علاوه بر این انتظار می‌رود که این کشور از ارز دیجیتالی اتریوم برای استفاده از بلاکچین در سیستم پرداخت خود کمک خواهد گرفت.

پیش از این رئیس‌جمهور روسیه استفاده از ارزهای دیجیتال در این کشور را ممنوع اعلام کرده بود. اما با موفقیت ونزوئلا در راه‌اندازی ارز دیجیتالی دولتی مخصوص خود، به نظر می‌رسد که رویکرد روسیه نیز در استفاده از این ارزها عوض شده باشد.

سوئیفت هند با یک شرکت برای توسعه شبکه بلاک‌چین همکاری می‌کند.

چند روز پیش نیز شبکه سوئیفت هند با یک شرکت توسعه‌دهنده فناوری بلاکچین قراردادی را برای ایجاد یک پروژه آزمایشی برای نقل و انتقال پیام بست. شرکت مذکور با نام مونتاگو قرار است فناوری بلاکچین را با قالب سوئیفت  ادغام کند و بانک‌ها می‌توانند از شبکه ایجاد شده برای نیازهای صنعتی با ایمنی کافی و مدیریت استفاده کنند. سوئیفت هند قرار است نقل و انتقال پیام و پرداخت را فراهم کرده و مونتاگو نیز قصد دارد راهکاری برای فعالیت‌های خلاف قانون ایجاد کند.

بلاکچین فرصت بی نظیری برای اجرای ایده های استارت آپی در این بستر را فراهم کرده است.تقریبا در هر حوزه ای میتوان با کمک این فناوری مزایایی مانند امنیت و مدیریت غیرمتمرکز را اعمال کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *