پروژه تونل ایلان ماسک

ایده خلاقانه ایلان ماسک برای ترافیک با تونل

ایده خلاقانه ایلان ماسک برای ترافیک با تونل

ایلان ماسک

این ایده ایلان ماسک از یک روز و معطلی در یک ترافیک استارت خورد. همان جا بود که ماسک شروع به توئیت کردن نمود:

«ترافیک دیوانه ام کرده. دستگاهی برای حفاری تونل می سازم و شروع به کندن می کنم…». گویا یک ساعت بعد،‌ پروژه، هم یک نام داشت و هم یک پلتفرم تبلیغاتی. ماسک دوباره نوشت: «باید اسمش را بگذاریم “The Boring Company”». دو ساعت دیگر سپری شد و ماسک توییت کرد: «من جداً این کار را می کنم.»

به جز ساختن خودروهای الکتریکی، پرتاب کردن موشک به فضا و مسکونی سازی مریخ، ماسک می خواهد تونل سازی را از نو ابداع کرده و برای همیشه ترافیک های کشنده سطح شهر را از بین ببرد.

ایلان کاسک در کنفرانس «TED» در ونکوور از طرح خود که شبکه‌ای از تونل‌ها برای حل معضل ترافیک است، رونمایی کرد. وی در دسامبر 2016 کار خود را با حفر تونل در مقر اصلی شرکت اسپیس‌ایکس آغاز کرد و شرکت بورینگ را نیز برای این منظور راه‌اندازی کرد

 

این تونل‌ها البته تونل‌های معمولی نیستند و قرار نیست ماشین‌ها در این تونل‌ها رانده شوند؛ بلکه این خود سطح تونل است که باعث حرکت ماشین‌ها می‌شود؛ درواقع خوروها تقریبا روی سطح تونل پارک می‌شوند و بر اثر حرکت سطح تونل با سرعتی حدود ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت به جلو رانده می‌شوند (چیزی شبیه عملکرد پله‌های برقی برای ما آدم‌ها).

پروژه تونل ایلان ماسک

ماسک محوطه پارکینگ اسپیس اکس را برای کندن اولین چاله انتخاب کرد. بیشتر به این دلیل که چنین کاری برایش راحت تر بود و می توانست به دلیل مالکیت محل، بدون دریافت مجوز از مقامات شهری پروژه را کلید بزند.

طرح فعلی این است که چاله کنونی، تبدیل به یک رمپ یا سطح شیب دار برای ورود ماشین حفاری شود و سپس کار حفاری به شکل افقی آغاز گردد. وقتی که ماشین به عمق ۱۵ متری یا بیشتر رسید، می توان دوباره ادامه داد چرا که در چنین شرایطی، از خطوط فاضلاب و یا گازهای طبیعی رد شده است. در همین حال، ماسک در پی اخذ مجوزهای لازم بوده و امیدوار است زمانی که برنامه حفاری قرار باشد از زمین اسپیس اکس در زیر زمین خارج شود، بتواند مجوزها را در دست داشته باشد.

 

البته متخصصین شهری چندان هم رأی ماسک نیستند، زیرا به عقیده آنها:

آزمایشات اخیر در آمریکا در زمینه حفر تونل نشان می دهد که قوانین زیست محیطی و شهری موافق این موضوع نیستند، ضمن اینکه هیچگاه نمی دانیم در اعماق زمین با چه چیزهایی مواجه خواهیم شد.

به هر حال، ماسک آزمایشات تونل زنی را از املاک شخصی و شرکتی خود آغاز کرده و باید دید آیا این میلیاردر و کارآفرین توانمند می تواند با دریافت مجوزهای مربوطه، یکی دیگر از ایده های دیوانه وارش را به اجرا درآورد یا خیر.

 

شما چطور؟ نقش شما در خلق ایده های ناب آینده چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *