کسب و کار

اگر برای راه اندازی یک کسب و کار وقت ندارید بخوانید

چه می شود که بسیاری از ایده های کسب و کار شگفت انگیز در قفسه چپ ذهن افراد می ماند و گرد و غبار می خورند؟گاهی بهانه ها نبود سرمایه هستند.گاهی کمبود نیرو و یا مشکلات دیگر.اما بهانه ای که بسیار آزار دهنده است این جمله است:من زمان کافی برای راه اندازی یک کسب وکار را ندارم!و نتیجه مرگ یک ایده است ایده ای که می توانست به کسب وکار موفق تبدیل شود.

 کسب و کار

من سال آینده کسب و کار خود را راه اندازی خواهم کرد!

این جمله اولین ترفن برای آرام کردن ذهن است.اما باید از خود بپرسیم اگر در این یک سال طرح ما اجرا شد چه؟چه خواهیم کرد اگر موفقیت شخص یا گروهی را ببینیم که ایده اش در ذهن ما هم بوده؟

نباید در این نکته شک داشته باشیم که عدم اجرای ایده توسط ما باعث خواهد شد که دیر یا زود نمونه ای مشابه از ایده اجرا شده خود را ببینیم.

در این مطلب می خواهیم به نکاتی برای برطرف کردن مشکل زمان بپردازیم تا دیگر بهانه ای برای نبود زمان جهت اجرای کسب و کار نداشته باشیم.

اگر برای راه اندازی یک کسب و کار وقت ندارید بخوانید

1. خود را از شبکه ها و رسانه های اجتماعی جدا کنید.

در مفید بودن شبکات اجتماعی شکی نیست.اما گاهی به قدری در استفاده از آنها افراط می کنیم که تقریبا می توان گفت تمام زندگی ما شده اند.هیچ مشکلی با رسانه های اجتماعی وجود ندارد، اما اگر شما در مورد شروع یک کسب و کار جدی هستید باید از تک تک لحظه هایتان استفاده کنید.آیا لازم است در بازه های زمانی 10 دقیقه ای این شبکه ها چک شوند؟

آیا نمی توان استفاده از این ابزارها را به بازه های زمانی طولانی تقسیم بندی کرد؟یک بررسی کوچک نشان می دهد که با این کار زمان آزاد بسیار خوبی ایجاد خواهد شد.

2. توقف تماشای ماراتن تلوزیون

بررسی کنید که روزانه چه میزان از زمانتان صرف تماشای سلسله سریال ها و فیلم ها می شود؟حال اگر این فیلم و سریال ها حاوی نکته ای آموزشی باشند باز قابل توجیه است.اما ما بیشتر چه برنامه هایی را تماشا می کنیم؟

آیا حیف وقت ارزشمند ما نیست؟

در زمان تماشای یک برنامه فرض کنید به ازای هر دقیقه 1000 تومان پرداخت می کنید.اگر واقعا چنین حالتی باشد شاید بیشتر به وقت خود ارزش دهیم و به همین راحتی ساعت ها پای تماشای فیلم و سریال ها و حتی گاه تکرار آنها نپردازیم.

3. سازماندهی کارهای شخصی.

برخی کارها در برنامه روزانه زندگی ما وجود دارند و انجام دادن وظیفه ای برای ماست.از زیر این وظایف شاید نتوان در رفت! اما آیا نمی توانیم آنها را مدیریت کنیم؟
کارهایی مانند خرید,کارهای بانکی,مراجعه به پست و … از مواردی هستند که می توانیم روز قبل برای آنها برنامه ریزی کنیم تا شاید با هم مسیر کردن چند مورد به خوبی زمان اضافی برای ایده پردازی و طرح ریزی شروع کسب و کار ایجاد شود.

کارهایی مانند درجه بندی و اولویت بندی کارهای روزمره هم می تواند جالب باشد.اصلا چه خوب است که ما یک جدول ساعتی برای هر روز خود داشته باشیم و وظایف هر روز را یک روز قبل طرح ریزی کنیم.

مدیریت زمان

4. زود بیدار شویم و دیر بخوابیم.

سحرخیز باش تا کامروا باشی!

همه این جمله را می شناسیم و شاید بارها هم از آن استفاده کرده ایم.اما چقدر به آن عمل می کنیم؟

حقیقت این است که بارها تجربه کرده ایم که در روزهایی که بسیار زود بیدار شده ایم این احساس در ما ایجاد شده است که زمان بیشتر داشته ایم.و حال در نظر بگیرید که از این زمان ارزشمند چه استفاده هایی می توان کرد.

فرض کنید فردی در ساعت 8 صبح بیدار شده و با کارهایی مانند دوش و … تا  ساعت 9 استارت روز را می زند.حال اگر این فرد در ساعت 6 صبح بیدار شود چه خواهد شد؟هر روز 2 ساعت اضافی خواهد داشت.برای کسب و کار و ایده پردازی.


5. اهداف واقع بینانه تنظیم کنید.

این نکته مهم است که از همان ابتدا برای خود اهداف واقع گرایانه تعریف کنید. اگر شما پیش بینی می کنید که برای کسب وکار خود روزانه 1 ساعت زمان نیاز خواهید داشت باید این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است زمان مورد نیاز طولانی تر شود.به خصوص در زمینه اهداف بلند پروازانه این امر بیشتر ملموس است.مسلم است که هر چه هدف بزرگ تری داشته باشیم نیاز به صرف وقت و انرژی بیشتر خواهد بود.

چاره این است که برای شروع یک کسب و کار دوم هدف خود را تقسیم بندی کرده و با برنامه ریزی برای اهداف کوچک شروع کنیم.با رسیدن به هر هدف به سراغ موارد بعدی می رویم و با نتیجه بخش بودن کسب و کار و سودآوری آن فرصت تخصیص کارها به پرسنل هم خواهد بود.

6. زمان های مرده را به کار بگیرید.

در زمان طی کردن مسیر در مترو یا اتوبوس به جای بازی کلش در گوشی بهتر نیست به تکمیل کارهای کوچک مربوط به کسب و کار خود بپردازیم؟

افرادی را می شناسم که در همین زمان های مرده بر روی زبان های مختلف کار کرده اند و به تقویت مهارت خود پرداخته اند.دوست نزدیکی دارم که به صورت خود آموز زبان آلمانی را فرا گرفته است.و واقعا انگیزه و پشتکار این عزیزان بسیار الهام بخش است.

جه خوب است از زمان های مرده هر روز خود به بهترین شکل استفاده کنیم.حیف نیست این ثانیه های طلایی به راحتی تلف شوند؟

 

حتی صرفه جویی تنها 30 تا 45 دقیقه در روز و سرمایه گذاری آن در رویای کسب و کار خود نتیجه ای بسیار ارزشمند خواهد داشت.سعی کنیم از همین لحظه قدر تک تک لحظات زندگی خود را بدانیم و دیگر از کمبود وقت شکایت نکنیم.

آیا شما هم روش های دیگری برای ذخیره زمان دارید؟آنها را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *