رابرت کیوساکی

6 نکته سرمایه گذاری از زبان رابرت کیوساکی

کتاب پدر پولدار پدر فقیر یکی از نامی ترین کتب در زمینه سرمایه گذاری و مدیریت مالی است.نویسنده این کتاب یعنی رابرت کیوساکی به طور مداوم مطالبی را با الهام از این کتاب نقل میکند.

در زیر 6 نکته برای سرمایه گذاری را اورده ایم که رابرت کیوساکی باز از اصلاحات کتابش مانند پدر پولدار و فقیر استفاده کرده است:

Robert Kiyosaki 1 - 6 نکته سرمایه گذاری از زبان رابرت کیوساکی

قانون اساسی اول:

با نوع در آمدی که برایش کار می‌کنید، آشنا شوید.
اکثر مردم تنها به پولدارشدن فکر می‌کنند. آن‌ها نمی‌دانند که انواع گوناگونی از پول وجود دارد که برای آن می‌توان کار کرد. در طی سال‌ها، پدر ثروتمندم در ذهن من و مایک جا انداخت که درآمد سه نوع است:
– درآمد به دست آمده از شغل: که در کل با چک حقوقی ماهانه و… به دست می‌آید. به این نوع درآمد مالیات سنگینی تعلق می‌گیرد و بنابراین راه سختی برای ثروتمندشدن است.
– درآمد حاصل از سود سرمایه: که معمولا از اوراق بهادار به دست می‌آید؛ مثل سهام، اوراق قرضه و صندوق‌های مشترک.
– درآمد حاصل از دارایی: در کل از املاک و مستغلات، حقوق امتیاز و فروش کالا به دست می‌آید. این درآمد، کمترین مالیات را به همراه مزایای مالیاتی بسیاری به همراه دارد و آسان‌ترین راه برای ثروتمندشدن است. پدرم می‌گفت اگر می‌خواهی ثروتمند شوی روی درآمد حاصل از دارایی متمرکز شو.
قانون اساسی دوم:

درآمد معمولی را به درآمد حاصل از دارایی تبدیل کن.
بیشتر مردم زندگی خود را با درآمد معمولی شروع می‌کنند مثل یک کارمند. مسیر ثروتمندشدن درک انواع درآمدها و تبدیل درآمد خود به انواع دیگری‌ست که تا حد امکان کارآمد باشد.
قانون اساسی سوم:

سرمایه‌گذار یا ثروتمند است یا بدهکار.
همان طور که گفتیم. بسیاری از مردم فکر می‌کنند سرمایه‌گذاری خطرناک است. اما در واقع این سرمایه‌گذار است که خطرناک است. سرمایه‌گذار یا ثروتمند است یا بدهکار.
پدرم می‌گفت: « سرمایه‌گذاران بسیاری را دیده‌ام که پول خود را از دست داده‌اند؛ آن هم در زمانی که دیگران آن را به دست می‌آوردند. در واقع یک سرمایه‌گذار خوب یک سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر است. زیرا این جایی‌ست که سرمایه‌گذاری واقعی جوش می‌خورد.»
قانون اساسی چهارم:

آماده باشید
اکثر افراد سعی می‌کنند تا زمان و اتفاقی را که رخ خواهد داد، پیش‌بینی کنند. اما یک سرمایه‌گذار واقعی برای هر اتفاقی خود را آماده می‌کند. پدرم می‌گفت: «اگر به تحصیلات، تجربه یا پول اضافی مجهز نباشی یک فرصت خوب را هم از دست خواهی داد.»
پدر پولدارم در ادامه گفت که مهم‌ترین چیز آن نیست که اتفاقات را پیش‌بینی کنی بلکه به جای آن، روی آن‌چه که می‌خواهی تمرکز کن. حواست را برای اتفاقی که در حال رخ دادن است، جمع کن و مترصد فرصت ها باش. این امر از طریق تحصیل سواد مالی و ممارست‌های دائمی حاصل می‌شود.
قانون اساسی پنجم:

معاملات خوب، سودآور هستند
یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های من به یک عنوان سرمایه‌گذار مبتدی این است که در صورت برخورد با یک معامله خوب چگونه سرمایه خود را افزایش دهم. پدر پولدارم به من خاطر نشان کرد که شغل من باید حفظ تمرکز روی فرصت‌های پیش رویم باشد تا آمادگی لازم را کسب کنم.
او می‌گفت: «اگر تو مجهز و آماده باشی یعنی دارای تحصیلات و تجربه کافی باشی و یک معامله خوب بر سر راهت قرار گرفت یا پول تو را پیدا می‌کند یا تو آن را»
منظورش این بود که به دست آوردن پول قسمت آسان این مساله است. بخش مشکل آن پیداکردن یک معامله خوب است که پولساز باشد. به همین دلیل است که بیشتر افراد حاضرند تا پول خود را به یک سرمایه‌گذار خوب بدهند.
قانون اساسی ششم :
هنگامی که سرمایه‌گذاری موفق شدید باید چگونگی ارزیابی خطر و سود را یاد بگیرید.

پدر پولدارم مثالی زد که در آن شخصی از اقوامت قصد راه‌اندازی یک همبرگرفروشی را داشت.
« اگر یک خواهرزاده داشته باشی که می‌خواهد یک همبرگرفروشی باز کند و ۲۵۰۰۰ دلار نیاز داشته باشد به نظر تو سرمایه‌گذاری خوبی‌ست و حاضری به او پول دهی؟»
پاسخ دادم: «نه برای این سود خیلی اندک، این ریسک بزرگی‌ست.»
او گفت: «آفرین. حالا اگر من به شما بگویم این شخص به مدت ۱۵ سال برای یک فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ همبرگرفروشی کار کرده و شخص مهمی در شغلش بوده و می‌خواهد برای خودش مستقل شود و یک فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ تاسیس کند، چه فکر می‌کنی؟ و اگر بتوانی ۵ درصد از شرکت را فقط با همان ۲۵۰۰۰ دلار بخری چطور؟ سودی برایت دارد؟»
در پاسخ گفتم: بله مسلم است چون سود زیادی با همان میزان ریسک عایدم می‌شود.
یادگیری و تسلط بر قوانین سرمایه‌گذاری زمان بسیاری را در کسب دانش مالی می‌طلبد. اما این اصول به شما شروع‌کردن را می‌آموزند. این‌که بتوانید به جایی برسید به خودتان بستگی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *