چگونه سرمایه کافی برای شروع کار را بیابیم؟

چگونه سرمایه کافی برای شروع کار را بیابیم؟

چگونه سرمایه کافی برای شروع کار را بیابیم؟

 

« بچه، چرا این قدر الاف می‌چرخی، خب برو یک کاری پیدا کن..» این جمله برای خیلی از جوان ها چه تحصیلکرده و چه تحصیل نکرده آشناست. تهران ما دارد به سمتی می‌رود که بیکاری- آن هم از نوع کار دولتی- اپیدمی شده. سرت را بچرخانی فارغ التحصیلاتی را می‌بینی که از دانشگاه مدرک می‌گیرند و دربه در دنبال کار می‌گردند. یک راه دررو این وسط، کارآفرینی و خود اشتغالی خود جوانان است. حالا این جمله قلمبه و سلمبه یعنی چه؟ کارآفرینی جدیدا خیلی بین جوان ها مد شده؛ مخصوصا از وقتی که دیگر شغل دولتی نایاب است و سازمان ها و مراکز دولتی از فشار مشتاقان کارمندی مستاصلند. همه این ها یعنی دستت را باید به زانوی خودت بگیری و بلند شوی . عصا مصا هم در کار نیست!
این وسط بعضی نهاد ها تصمیم گرفته اند دوره هایی برای آموزش جوان ها در حوزه کارآفرینی برگزار کنند. هفته آخر اردیبهشت خانه شهریاران جوان سمیناری برگزار کرد تا به جوان ها یاد بدهد خود اشتغالی یعنی چه و از کجا باید شروع کنند. این همایش کارگاه های متنوعی داشت و از همه مهم تر، استادان و کارآفرینان نمونه ای که می‌شد با آن ها گپ زد. این گپ ها بیشتر به درد می‌خورند. موافقید؟می‌گویند پروفسور جهانگیری کار آفرین نمونه دنیاست
راه، پیداکردنی است
حتما روستای معروف کندلوس را می‌شناسید. تا حالا فکر کرده اید این روستای جذاب ما با آن طبیعت بکرش چطور توریست خورش ملس شده و هر سال کلی توریست ایرانی و خارجی به آن جا می‌رود؟ خب حتما اماکن رفاهی دارد که آن جا را به یکی از نقاط توریستی ایران بدل کرده است. این روستا با آن جذابیت طبیعی اش همه شهرتش را مرهون تلاش های پروفسور علی اصغر جهانگیری است.
کارآفرین نمونه، نه تنها ایران؛ بلکه جهان!
زادگاه استاد 68 ساله؛ روستای زیبای کندلوس است. دیپلمش را در تهران گرفت؛ به تگزاس رفت و در آن جا لیسانس حفاری چاه نفت خواند.
برای مدتی در یکی از کمپانی های نفتی تگزاس مشغول به کار شد. به ایران آمد و از دانشگاه پلی تکنیک، فوق لیسانس نساجی گرفت. بعد از آن فیلش یاد وین کرد و به آن جا رفت تا در دانشگاه، پلیمر بخواند. از آن جا باز عزم سفر کرد و به لندن رسید و پروفسورایش را در رشته جامعه شناسی از دانشگاه لندن گرفت.
از همان اول هم می‌خواسته آدم مفیدی باشد.
22 جلد کتاب تالیف کرده و تنها موزه شخصی ایران هم مال اوست، موزه روستای کندلوس.
موزه ای با بیش از 8000 شیء تاریخی از 1800 سال قبل از میلاد تا دوره قاجار. برق، تلفن، جاده، موزه، رستوران، هتل،‌پارک، لابراتورا، کارخانه و… همه این ها چیزهایی هستند که از پروفسور به این روستا آورده. سالانه 60 هزار توریست از این روستا دیدن می‌کنند. جهانگیری با ایجاد مجتمع کشاورزی کندلوس، موسسه فرهنگی – انتشاراتی، کارخانه مواد شوینده، کارخانه تولید محصولات آرایشی و بهداشتی از طبیعت و چند مرکز دیگر 10 هزار فرصت شغلی برای روستای خودش ایجاد کرده و توصیه جالبی برای جماعت جوان دارد؛ « برای رسیدن به هدف یا راهی خواهیم ساخت، یا راهی خواهیم یافت!»

« محسن برزگر» با طراحی یک سایت درآمدزایی کرد
مرد روزهای سختم
29 سال دارد و از کناره ایده اش، 35 نفری نان می‌خورند. محسن برزگر پارسال به عنوان کارآفرین نمونه معرفی شد. ایده او طراحی یک سایت آموزشی است. به همین سادگی! لیسانس مدیریت صنعتی دانشگاه تهران است و الان،‌ پایان نامه کارشناسی ارشد را می‌نویسد.

چی شد کارآفرینی کردید؟
از سال 81 وارد کار حرفه ای شدم. قبل از آن کار دانشجویی می‌کردم.
در جاهای مختلف کار کردم اما بعد فهمیدم این کار ها به درد من نمی‌خورند. تصمیم گرفتم کاری را شروع کنم که همه کاره اش خودم باشم . سه سال پیش با یکی از دوستانم با سرمایه ای حدود 700 هزار تومان یک سایت خلاقیت طراحی کردیم. سایت CRETIVITY.IR که اولین سایت جامع خلاقیت، نو آوری و کار آفرینی در ایران است.

الان چقدر در می‌آورید؟
در ابتدا درآمدی نداشتیم. با شریکم حتی روزانه 14 ساعت هم کار می‌کردیم ولی با این حال درآمدی نداشتیم. مشکل ما این بود که وقتی وارد کار شدیم، نمی‌دانستیم چطور پول در بیاوریم! پروژه های مختلفی را قبول کردیم و کم کم ارتباطمان با دیگر شرکت ها بهتر و در آمدمان هم بیشتر شد. الان خیلی درآمد داریم و به تولید بیشتری رسیده ایم. از نظر من کارآفرینان دنبال پول نیستند؛ دنبال ارزش آفرینی اند.

آن ابتدا هیچ هوس کردید که از روی سختی دست از کار بکشید؟
نه . ما همیشه کار را با سختی پیش بردیم. به نظر من کار آفرینان آدم های روزهای سخت هستند. وقتی عرق می‌ریزی و پول به دست می‌آوری برایت لذت بخش تر است، در این موضوع شک نکنید.

علیرضا رضایی بیشتر ایده هایش را به پول نزدیک کرده
ابوالمشاغل یعنی من!
گاهی جرقه یک ایده در ذهن به سادگی و در یک لحظه اتفاق می‌افتد. علیرضا رضایی عارف هم همین طور بود. جرقه تحول زندگی اش از دزدیده شدن کیفش در سال 82 شروع شد. از همان موقع فکر بکری به ذهنش می‌رسد که سلول های خاکستری مغزش را به کار می‌اندازد.
رضایی فقط تا سوم راهنمایی درس خوانده. 38 ساله است و ساکن همدان. وقتی مدارکش گم می‌شود با خودش می‌گوید چرا یک سازمان وجود ندارد که این مدارک را دسته بندی کند تا مدارک دزدیده شده دوباره به صاحبانشان برگردانده شوند. با این ایده آستین بالا می‌زند و چنین جایی را تاسیس می‌کند.
تاسیس شرکت چهار سال طول می‌کشد. شرکتش به نام جوینده و یابنده راهگشا، بانک اطلاعاتی گمشده هاست که بعد از کلی تلاش به 56 شعبه با حدود 90 کارمند رسیده. در ابتدا درآمد چندانی نداشت ولی حالا دیگر درآمدش فک برانداز است. سرمایه اولیه اش هم یک کامپیوتر و 10 تا خودکار بوده.
غیر از این ها او چهار کار دیگر هم دارد؛ کشاورزی آن هم در 70 هزار متر زمین با آبیاری متفاوت. فروش ماهی به روش مدرن. معدنی هم در زمینش پیدا کرده که ماده اولیه عایق کاری را از آن می‌گیرد. اما شغل آخرش که اوایل همین خرداد ماه رونمایی می‌شود کتابی است در مورد گردشگری ایران ، جهان و همدان. در نوشتن این کتاب اصلا از جوهر استفاده نشده.

دکتر عنبران می‌گوید بهره هوشی جوان ایرانی بالاست ولی اعتماد به نفس ندارد
اردک نباش!
دکتر فرامرز عنبران از یک تغییر باور شروع کرده و الان خیلیر اضی است. 37 سال دارد و مهندسی مکانیک خوانده. ابتدا در شرکت ایران خودرو کارمند رسمی بوده و شندرغاز حقوق داشته ولی یک اتفاق مسیر زندگی اش را تغییر می‌دهد؛ الان مطمئن است کسی مثل او نیست و خودش را بسیار موفق می‌داند. چون کمترین زمان کاری و بیشترین درآمد را دارد. البته به گفته خودش روزی 15 تا 18 ساعت مطالعه می‌کند! او استاد یکی از کارگاه های سمینار کارآفرینی بود.

کار آفرینی از نظر شما یعنی چه؟
در بحث های جدیدی که امروزه مطرح است تحت عناوین مدیریت، اعتماد به نفس، راهبری و … کارآفرینی از همه آنها سخت تر است. درباره کارآفرینی جوان تنها چیزی که می‌توان گفت این است که جوان تجربه کمی دارد. کارآفرینی تجربه می‌خواهد؛ یعنی باید شکست بخوری تا تجربه کسب کنی . مثل بچه ای که می‌خواهد راه رفتن یادبگیرد،‌آن قدر زمین می‌خورد و بلند می‌شود تا یاد بگیرد. جوان ها وقتی یک بار زمین بخورند، زورشان می‌آید بلند شوند یا می‌ترسند یا فکر می‌کنند نمی‌شود. در حالی که این جزء‌قواعد بازی است. تو باید شکست بخوری، فرق بین یک انسان بدبخت و خوشبخت این است که انسان بدبخت از اشتباه می‌ترسد ولی انسان خوشبخت نه.

به نظر شما یک جوان برای خود اشتغالی و کار آفرینی بیشتر چه چیزی لازم دارد؟
اعتماد به نفس. حس اعتماد به نفس باید در جوان بالا برود. جوانان ما توانایی دارند ولی ایمانشان به توانایی هایشان ضعیف است. ما قوی ترین ضریب هوشی ها را در ایران داریم. جوان هایمان را باید مدیر تربیت کنیم.

حالا چرا اردک؟!
اردک خیلی ترسوست. موقع راه رفتن مادر و خواهر وبرادرش دورش راه می‌روند که یک وقت زمین نخورد؛‌ درست برعکس عقاب. عقاب جوجه اش را می‌برد در بلندترین نقطه و از همان جا پرتش می‌کند در دره. می‌گوید یا پرواز یاد بگیر یا بمیر. هیچ جوجه عقابی تا حالا از این سقوط نمرده. همه پرواز یاد گرفتند.
من یک آدم ترسو و محتاط بودم و از مغزم استفاده ای نمی‌کردم. بدبختی را در یکی از دوستانم دیدم و باورم تغییر کرد. با خودم گفتم این که یک زمانی مدیر بود و برای خودش شخصیتی داشت عاقبتش این شد. من که دیگر هیچ. من از سال 78 تا 85 استخدام رسمی ایران خودرو بودم که با تغییر باور از آن جا استعفا کردم.

52 300x300 - چگونه سرمایه کافی برای شروع کار را بیابیم؟

چگونه سرمایه کافی برای شروع کار را بیابیم؟

3 پاسخ
 1. محمود داداش رستمی ثالث
  محمود داداش رستمی ثالث گفته:

  عقاب باشید نه اردک حالا چرا اردک؟!

  اردک خیلی ترسوست. موقع راه رفتن مادر و خواهر وبرادرش دورش راه می روند که یک وقت زمین نخورد؛ درست برعکس عقاب. عقاب جوجه اش را می برد در بلندترین نقطه و از همان جا پرتش می کند در دره. می گوید یا پرواز یاد بگیر یا بمیر. هیچ جوجه عقابی تا حالا از این سقوط نمرده. همه پرواز یاد گرفتند. این نکته را برای جوانانی که به دنبال پول و ثروت هستند ،می گویم

  اگر در جامعه خواهان موقعیت ممتاز هستید از هیچ شکستی نهراسید زیرا اگر شکست نباشد راه پیروزی دیده نخواهد شد.

  وکسی که از شکست می ترسد هیچگاه به مقصد نخواهد رسید.دیگر این که بخشنده باشید تا روحتان به بزرگی عادت کند

  انسانهای خسیس بسیار پست هستند و روحشان به اندازه روح یک گنجشگ است اما انسانهای کریم و بخشنده روحی به وسعت دریاها دارند .یک شعله کوچک می تواند جهانی به آتش بکشد و یا می تواند تمامی چراغهای دنیا را روشن کند پس یک نفر می تواند سر نوشت جامعه را عوض کند.خداوند اول چشم به انسان داده بعد زیبائی را آفریده است شما هم اول روح بزرگ پیدا کنید بعد به دنبال امکانات بروید چون بدون روح بزرگ شعله ای خواهی شد که برای آتش کشیدن دنیا اما، اگر اول روح بزرگ داشته باشی آن وقت چراغهارا روشن خواهی کرد.اگر پول اضافی دارید به جوانان مستعد کمک کنین تا کاری برای خودشان پیدا کنند .زیرا هم پول شما راکد نمی ماند و دوباره به شما بر می گردد و هم چند نفر به نان و نوائی می رسند.

  امروز دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که اگر جامعه قدرت خرید نداشته باشد صاحبان کارخانه جات فروش خوبی نخواهند داشت پس اول قدرت خرید جامعه را بالا ببرید و بعد به فکر کارخانه باشید.موفق باشید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *