موفقیت

چه چیزهایی مهم تر از پول هستند؟!

واقعیت این است که نقش پول و سرمایه نقدی را نمی توان در موفقیت یک کسب و کار انکار کرد اما داستان های کسب و کار های مختلفی که با سرمایه کلان راه اندازی شده و شکست خورده اند نشان می دهد که پول یا سرمایه نقدی همه چیز نیست.

بارها گفته ایم که مواردی مانند روابط(به ویژه در شرایط کنونی),خلاقیت و ذهن باز و سرسختی و … حتی با ارزش تر از پول هستند.در تکمیل این موارد به سراغ مطلبی از جیم ران می رویم.مرد موفق خودساخته ای که بر این مطالب صحه می گذارد.و به معرفی 9 مورد می پردازد که بسیار مهم تر از پول و سرمایه نقدی هستند.

در ادامه این 9 مورد را مرور خواهیم کرد:

%D9%85%D9%88%D9%81%D9%82%DB%8C%D8%AA5 - چه چیزهایی مهم تر از پول هستند؟!

چه چیزهایی مهم تر از پول هستند؟!

۱.    زمان
زمان گنج است. البته زمانی که ذخیره میکنید، نه آنی که هدرش می دهید.  زمانی که ذخیره میکنید تا کاری را انجام دهید که ارزشی به امید ایجاد سود به بازار فروشتان اضافه کند. این زمان، خود یک نوع سرمایه است.
زمان چقدر ارزش دارد؟ اگر به درستی بر روی زمان سرمایه گذاری کنید، بسیار با ارزش خواهد بود. زمانی که هدر میرود، باعث نابودی میشود. زمان ذخیره شده معجزه می آفریند. پس بر روی زمان خود سرمایه گذاری کنید.
۲.    ناامیدی
دوست و مشاور من، بیل بایلی، بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان به شیکاگو رفت. او به عنوان اولین شغل، سرایداری شب را انتخاب کرد. شخصی به او گفت: «بیل، چرا سرایدار شبانه شدی؟» او گفت: «به دلیل سوء تغذیه.» شاید اولین شغل او سرایداری شبانه بود، اما او توانست جایزه هوریشیو الجر را دریافت کند و ثروتمند و قدرتمند شود. او یکی از بهترین سبک های زندگی ای را داشت که من تا به حال دیده ام.
ناامیدی میتواند انگیزه ای قوی برای شما باشد زیرا باعث میشود شما خود را وادار به انجام کاری کنید. زمانی که گرسنه باشید، احتمالا هر شغلی که باشد را می پذیرید. در جایی مشغول به کار خواهید شد… مهم نیست که کجا.
۳.    عزم جزم
من دوست دیگری به نام لیدیا دارم که اولین سرمایه گذاری او در شرکت جدیدش ناامیدکننده بود. او کودکانی داشت که مخارج آنها بر عهده او بود. بنابراین در چیزی که به آن اعتقاد داشت یک دلار سرمایه گذاری کرد. آن یک دلار صرف خرید چند بن برای خرید از یک خرده فروشی شد. سپس او توانست پولی جمع کند تا آن محصول را به صورت عمده خریداری کند تا به مشتری بازگرداند.
دفعه اول لیدیا با خود میگفت: «من باید یک مشتری پیدا کنم» که همان ناامیدی بود. اما بار دوم او به خود گفت: «من یک مشتری پیدا خواهم کرد». این گفته نشانه عزم جزم است. و همینطور نیز شد و او توانست مشتری پیدا کند. عزم جزم این است که با خود بگویید من خواهم توانست.
۴.    شجاعت
اگر فقط یک دلار و یک عالمه شجاعت داشته باشید، باید بدانید که آینده خوبی در انتظار شماست. زیرا انسان ها میتوانند خارق العاده ترین کارها را بی توجه به آنچه که اتفاق می افتد انجام دهند.
۵.    جاه طلبی
لیدیا توانست با کمک شجاعت سه یا چهار فروش دیگر نیز داشته باشد. و در ادامه راه جاه طلبی به سراغش آمد. او با خود گفت، اگر من توانسته ام سه فروش داشته باشم، پس میتوانم سی و سه فروش هم به دست آورم. اگر سی و سه فروش به دست بیاورم، آنگاه ۱۰۳ فروش هم امکان پذیر خواهد بود.
۶.    باور
در این مرحله لیدیا متوجه شد که محصول و شرکت خوبی دارد. و سپس کم کم خودش را باور کرد. لیدیایی که مادر تنهایی بود، دو کودک داشت و بی کار بود. «خدای من، من دارم خوب عمل می‌کنم.» عزت نفس او شروع به بیدار شدن کرد.
باور سرمایه ای است که هیچ چیز جایگزین آن نمی شود. پول نمیتواند به گرد پای آن برسد. اگر میلیون ها دلار پول داشته باشید ولی خود را باور نداشته باشید، چه میشود؟ فقیر خواهید شد. ثروتی به دست نخواهید آورد.
۷.    نبوغ
دلیل میلیونر شدن لیدیا چیزی جز نبوغ او نبود. او توانست مغزش را به فعالیت وادارد.
شاید شما تا همین امروز فقط از یک دهم توانایی مغزی خود استفاده کرده باشید. اگر از بقیه ظرفیت های مغزی خود استفاده کنید چه میشود؟ باورتان نمیشود که چه اتفاقاتی خواهد افتاد. انسان ها میتوانند جذاب ترین کارها را انجام دهند.
ارزش نبوغ چقدر است؟ فوق العاده زیاد است. تنها چیزی که احتیاج دارید، یک دلار و یک عالمه نبوغ است.
۸.    قلب و روح
قلب و روح مانند جادوی نادیدنی ای است که انسان ها را به حرکت وا می دارد. باعث میشود که مردم تصمیماتی بگیرند، عمل کنند و واکنش نشان دهند.
جایگزین قلب و روح چیست؟ پول که نیست؛ زیرا قلب و روح خیلی با ارزش تر از میلیون ها دلار پول است. اگر یک میلیون دلار داشته باشید و قلب و روحی نداشته باشید چه میشود؟ زندگی ای نخواهید داشت. کارایی تان صفر خواهد بود.
۹.    شخصیت
بیل بایلی، مشاورم، به من آموخت که «آقای ران، شما باید یاد بگیرید که در هر موقعیتی آرامش داشته باشید؛ چه در کافه کوچکی مشغول نوشیدن قهوه و روزنامه خواندن باشید و چه در مهمانی بزرگی در واشینگتن به عنوان مهمان سناتور حضور داشته باشید.»
شما شخصیت زیادی دارید. فقط باید باهوش تر شوید و شخصیت تان را بهتر کنید. باید ارتقای شخصیتی‌تان چنان زیاد باشد که هر روز در هر خانه ای، هر محلی، نزد هر کسی (چه کودک چه بزرگسال، چه پیر و چه جوان) با آرامش رفتار کنید. نباید برای شما فرقی داشته باشد که چه کسی فقیر است و چه کسی ثروتمند. شما باید شانس برقراری ارتباط با هرکسی را داشته باشید. شخصیتی آرام داشته باشید. با آرامش، کاریزما، پختگی و فروتنی رفتار کنید.
با داشتن یک دلار و این لیست، دنیا مال شماست. دنیا به شما تعلق دارد، هر چیزی که بخواهید، هر پیشرفتی که آرزویش را دارید. این سرمایه ای است که از هر پولی با ارزش تر است و میتواند آینده و ثروتتان را تضمین کند. به خاطر بسپارید که این منابع را از دست ندهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *