کسب وکار

نویسندگی عامل موفقیت در کارآفرینی و کسب و کار!

مطلبی در مورد تاثیر مطالعه در موفقیت کسب و کار و تبدیل شدن به کارآفرین موفق نوشته بودیم حال به بررسی تاثیر مطالعه در این زمینه می پردازیم:

نویسندگی باعث تمرکز حواس می‌شود
براساس نظریه شخصیت‌شناسی اناگرام، کارآفرینان به دو گروه ایده‌آل‌گرا و خلاق تقسیم می‌شوند. دسته نخست در تلاشند عیب‌های موجود را برطرف کنند و یک سیستم را به سمت سیستم ایده‌آل سوق دهند. این دسته به دلیل ویژگی‌های ذاتی برای مطالعه یا نوشتن با مشکل خاصی روبه‌رو نیستند و می‌توانند بسیار منظم و به‌راحتی نسبت به نگارش یک طرح تجاری اقدام کنند.
اما دسته‌ دوم که ویژگی بارز آنها خلاقیت‌شان است همواره در جست‌وجوی روش دیگری برای انجام کارها هستند حتی اگر در شرایط فعلی مشکلی رویت نشود. این دسته که معمولا به‌عنوان کارآفرینان سریالی شناخته می‌شوند برای مطالعه و نگارش متون با مشکلات زیادی مواجهند. ذهن خلاق این افراد با هر کلمه از کتاب می‌تواند وارد دنیای خیالی شود که باعث می‌شود ساعت‌ها گذر کنند بدون آنکه خطی در کتاب پیش رفته باشد. براساس تجربه شخصی در این شرایط اگر فرد تلاش کند خود را نسبت به نویسندگی علاقه‌مند و متعهد کند می‌تواند با تمرکز بیشتری مطالعه، برنامه‌ریزی و نویسندگی کند.

106024 480 - نویسندگی عامل موفقیت در کارآفرینی و کسب و کار!

برای آیندگان بنویسید
مدتی پیش در یکی از پادکست‌ها به داستانی شنیدنی رسیدم. در این داستان راوی مباحثه‌ای فرضی بین یک نابغه برنامه‌نویسی و یک فیلسوف علوم رایانه‌ای را به تصویر کشیده بود. موضوع بحث به جدیدترین کدهای برنامه‌نویسی نابغه اختصاص داده شده بود که با ظرافت بسیاری نوشته شده و نمود نبوغ برنامه‌نویس بود. فیلسوف با مشاهده‌ خط‌های فرمان ضمن تصدیق این موضوع عنوان کرد که وی تنها یک اشتباه داشته است. اینکه کدها هیچ توضیحی برای سایر برنامه‌نویسان ندارند. نابغه که از این سخن آشفته شده بود عنوان کرد سایرین هر مقدار هم که کوشش کنند توانایی درک این کدها را ندارند پس نیازی به نوشتن این توضیحات نیست. در این هنگام فیلسوف عنوان کرد حتی اگر این سخن تو درست هم باشد همچنان تو موظفی برای شخصی خاص این توضیحات را درج کنی. نابغه با تعجب پرسید برای چه کسی؟ و فیلسوف پاسخ گفت برای تمامی خود‌های آینده‌ات.
می‌گویند کمرنگ‌ترین جوهرها از پررنگ‌ترین حافظه‌ها ماندگارترند. تمامی افکار و اندیشه‌های آدمی در گذر زمان تغییر می‌کنند. گاه این تغییرات به صورت ناگهانی رخ می‌دهند و نقطه عطف زندگی می‌شوند و گاه به قدری آرام دستخوش تغییرات می‌شوند که نسبت به وجود آنها ناآگاه خواهیم ماند مگر همواره چکیده این افکار در جایی درج شده باشد.
حال ارزش این نوشته‌ها زمانی بیشتر مشخص می‌شود که کارآفرین پله‌های پیشرفت را به قیمت گذر ایام طی کرده باشد و در برهه‌ای از زندگی تصمیم بگیرد این تجربیات و آموزه‌ها را در قالب زندگی‌نامه منتشر کند. چه بسیار زندگی‌نامه‌هایی که با عذرخواهی نویسنده بابت احتمال فراموشی بعضی رخدادها، شروع شده‌اند. به نظرم ما این کار را به آیندگان مدیونیم.

نویسندگی باعث شفاف شدن ارتباطات ذهنی می‌شود
معمولا افراد تصوری ذهنی از فعالیتی که مشغول آن هستند دارند. در تصورات نانوشته خود ارتباط بین منابع و نتایج را بسیار شفاف و روشن می‌انگارند اما درست زمانی که تصمیم می‌گیرند این تصورات را روی کاغذ منتقل کنند متوجه گسستگی، ناهماهنگی و تناقضات این فرضیات می‌شوند. استفاده از نقشه‌های ذهنی(Mind mapping) بهترین راه برای پیش‌نویس قابل تغییر این تفکرات است.

برای دیگران بنویسید
نوشتن برای دیگران می‌تواند به‌عنوان تبلیغ برای محصول یا خدمات و توسعه برندینگ شخصی بسیار کم‌هزینه‌تر از سایر راه‌های موجود باشد. یکی از اهداف جانبی که در برنامه‌های
TED، (یک موسسه غیرانتفاعی است که  متفکران، دانشمندان، سیاستمداران و هنرمندان را از همه جهان دعوت می‌کند تا آنها سخنرانی‌هایی در مورد تازه‌ترین افکار و ابداعات و نظراتشان داشته باشند)دنبال می‌شود یافتن و تیم شدن افراد هم‌دغدغه و همکار است. نوشتن برای دیگران این حسن را دارد که می‌توان از افرادی که علایق، دغدغه‌ها و زمینه‌های کاری مشترک دارند دعوت کرد در پروژه شما همراه شوند.

455077 899 - نویسندگی عامل موفقیت در کارآفرینی و کسب و کار!

نویسندگی باعث تقویت مهارت نوشتن می‎شود
رعایت نیم‌فاصله، جای‌گذاری مناسب نقطه و ویرگول، ویراستاری و اصول صفحه‌آرایی و مهارت‌هایی از این دست در کنار پرورش ذوق نویسندگی یکی از مواردی است که جز با تمرین زیاد و شاید داشتن یک مدیر ایده‌آل‌گرا ممکن نیست. فکر کنید نوشته‌ای با محتوایی عالی را همراه با غلط‌های بسیار ریز نگارشی به مدیر، کارفرما، مشتری یا مخاطبی ریزبین و بادقت ارسال کنید. جواب منفی از قبل قابل حدس است.

برای خود بنویسید
دست به کیبورد شدن برای نوشتن خاطرات روزانه چه در قالب یک وبلاگ عمومی باشد یا شبکه‌های اجتماعی یا حتی یک دفتر خاطره‌ شخصی؛ جدای از تمامی اتفاقات ذکر شده باعث تخلیه روانی و احساسی می‌شود. این موضوع به خصوص برای کارآفرینان از درجه‌ اهمیت بسیاری برخوردار است. یک کارآفرین نسبت به مسیری که انتخاب کرده است بیشتر از سایرین با مشکلات و شرایط روحی و ریسک‌های مختلف درگیر است. بر اساس تحقیقات بسیاری نوشتن این موارد به تخلیه این هیجانات کمک شایان توجهی می‌کند.

نویسندگی باعث ثبات فکری می‌شود
نوشتن مقالات علمی جدا از نظم بخشیدن به افکار نویسنده باعث می‌شود فرد در جست‌وجوی مطالب مرتبط با موضوع با زاویه دید سایرین و جدیدترین و به‌روزترین یافته‌ها روبه‌رو شود که در پخته‌تر‌شدن افکار فرد کمک شایان توجهی می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *