موفقیت و خوشبختی

مواد لازم موفقیت از دید سرآشپز بزرگ

مواد لازم موفقیت از دید سرآشپز بزرگ

مواد لازم برای یک زندگی که به آن عشق می ورزید!

سالها پیش، زمانیکه تصمیم گرفتم کار خود در شرکت را ترک کرده تا هنر آشپزی را دنبال کنم، تنها به چیزی فکر میکردم که دوست داشتم بصورت روزنامه انجام دهم: آشپزی.
اما خیلی زود برایم آشکار شد که رها کردن آرامش و امنیت یک کار برای انتخاب کار دیگر، آنقدرها هم ساده نیست.

Aliya LeeKong - مواد لازم موفقیت از دید سرآشپز بزرگ

موفقیت و خوشبختی

انجام دادن کاری که عاشقش هستید، باعث میشود سختتر کار کنید، اما صرفا به این معنا نیست که شما یک کار خوبی دارید. در نهایت، سخت کار کردن را باید با فرصتهای درست جبران کرد و اینجاست که روحیه کارآفرینی میتواند وارد شده و شور و شوق برای مواجهه با مفهوم کسب و کار را بوجود بیاورد.

با سیاحت در آشپرخانه، درسهای بی شماری فرا گرفتم که بسیار فراتر از زمان و شرایط است. اگر میخواهید خودتان را تغییر دهید، در اینجا برخی درسهای امتحان شده ای وجود دارد که با شما در میان میگذارم:

۱٫ اهداف را مثل دستور غذا بدانید. بخاطر داشته باشید که از آن بصورت گام بگام استفاده کنید.

فرو رفتن در کار روزانه کار ساده ایست و اگرچه ممکن است به انجام کاری مشغول باشید که عاشقانه آن را دوست دارید، اما به این معنا نیست که همیشه به آن عشق خواهید ورزید. من با بخش بندی اهدافم و داشتن یک دیدگاه واضح توانستم آرامش خودم را حفظ کرده و روی فرایند کارم متمرکز شوم. اهداف نهایی تان را در ذهنتان حفظ کنید، اما تلاش کنید شرایط را درک کرده و به گذشته نگاه نکنید. بخاطر می آورم که اغلب در حال یادگیری بودم و هر لحظه به هدفم نزدیکتر میشدم.

۲٫ افرادی که قبل از شما اقدام کرده اند را بشناسید.

زمانی که شغلم را تغییر دادم، مطالعات زیادی درباره سرآشپزهای ستاره ای مثل ژان ژرژ (Jean-Georges) و توماس کلر (Thomas Keller) و برندهای موفق غذایی مانند مارتا استوارت (Martha Stewart) و گیادا دلورنتیس (Giada de Laurentiis) انجام دادم. میخواستم درک بهتری از چشم انداز و همینطور موفقیتها و اشتباهات این افراد بدست بیاورم. هرگز انتظار نداشتم که دقیقا مسیر آنها را دنبال کنم اما فهمیده بودم که در مسیر موفقیت آنها چه عواملی رخ داده است.

۳٫ همیشه چیزی برای ارائه کردن داشته باشید.

من سفرهای متعدی انجام دادم و از سرآشپزها و آشپزهای خانگی متعددی در سرتاسر جهان درسهایی فرا گرفتم. هنگامیکه یک مکان جدیدی را ملاقات میکنم، دوست دارم رد پای اشپزها را در آشپزخانه های حرفه ای یا خانگی شان دنبال کنم و فوت و فن آشپزی آنها را یاد بگیرم و به این دلیل که یک خارجی و همینطور یک زن هستم، مشکلات زیادی بر سر راهم قرار میگیرد. معمولا از درخواستهای های کوچک شروع میکنم و سئوال می کنم که آیا می توانم سرویس دهی آن روزشان را تماشا کنم یا خیر. در مقابل، پیشنهاد کمک در آماده کردن و پختن چیزی را می دهم، خواه غذای خانواده کارکنان باشد یا دستور غذایی که ممکن است سرآشپز بلد نباشد. کمی وقت گذاشتن برای جلب اعتماد دیگران و داشتن چیزی برای ارائه، کمک میکند مردم آغوششان را راحتتر برویت باز کنند.

۴٫ از کسانی که کاری را بهتر از شما بلدند، درخواست کمک کنید.

از منابع و شبکه های در دسترستان با ملاحظه استفاده کنید. اگر در چیزی مهارت ندارید، احتمالا کسی را میشناسید که از این مهارت برخوردار است. برای مثال، من میخواستم از دستورغذاهای موجود در کتابم عکسبرداری کنم، اما عکاس غذای خوبی نبودم. یک دوربین خیلی خوب خریدم، و با دوستی تماس گرفتم که عکاس ماهری بود و علاقه داشت به من آموزش بدهد و به این طریق، خودم را برای آزمون و خطا آماده کردم.

۵٫ خودتان را برای ناراحتی های جسمی و روحی آماده کنید.

برخی از بهترین درسها و لذت بخش ترین تجربیات را زمانی بدست آوردم که نسبت به کاری که میکردم احساس رضایت کامل نداشتم. فقط درباره بلند کردن خمره های هشتاد پوندی در برخی از آشپزخانه هایی که کار میکردم، حرف نمیزنم. زمانی که قرارداد اولین کتاب آشپزیم را امضا کردم، باردار بودم و بصورت تمام وقت کار میکردم. باید می نوشتم، آشپزی میکردم، تست میکردم و از کل کتاب نیز عکسبرداری میکردم. این ایده، مرا حسابی ترسانده بود. روزهایی بود که بسیار خسته میشدم و حتی نمیتوانستم از روی مبل برخیزم. اما کتاب بالاخره تمام شد و امسال نیز منتشر خواهد شد.

این نظریه ثابت شده است که: زمانیکه تحت فشار قرار بگیرید، آن را پس خواهید زد. به فرصتها اهمیت دهید زیرا ممکن است موفقیت در همین اطراف منتظر شما باشد.

آلیا لی کونگ (Aliya LeeKong) سرآشپز و یکی از نویسندگان یک کتاب آشپزی آماده ی ارائه است: فهرست عجیب و غریب (Exotic Table): طعم ها، الهام و دستورغذاها از سرتاسر جهان – برای آشپزخانه شما ( انتشارات آدامز مدیا، ۲۰۱۳). او سرآشپز و مدیر خلاق آشپزی در رستوران Junoon در نیویورک است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *