ربات

ربات های هوشمند با قابلیت یادگیری از یکدیگر

تکنولوژی با سرعت نجومی در حال پیشرفت است و رباتیک هم از این قاعده مستثنی نیست.نسل آتی رباتها توانایی حیرت انگیزی در یادگیری و به اشتراک گذاری آموخته هایشان خواهند داشت.
توانایی یادگیری و به اشتراک گذاری هسته فرهنگ و تمدن انسانی به شمار می آید. اکنون گوشه هایی از این توانمندی حیرت انگیز در دنیای رباتها نیز به نمایش گذاشته شده است، جایی که روباتی از یک دانشگاه می تواند از رباتی در دانشگاهی دیگر بیاموزد.
 .jpg - ربات های هوشمند با قابلیت یادگیری از یکدیگر
محققان دانشگاه کورنل بر اساس پلت فورم خاصی که پیشتر ارایه کرده بودند، نوعی ربات تحقیقاتی موسوم به PR۲ ساخته اند. این روبات آموخته است که یک سری کارهای ساده را انجام دهد، نظیر برداشتن لیوان از روی میز و قرار دادن آن بر روی در جایی دیگر.
صدها کیلومتر آن طرف تر و در دانشگاه براون آمریکا، نوع متفاوتی از روبات طراحی و ساخته شده که به آن Baxter گفته می شود. این روبات آنچه را که PR۲ پیشتر آموخته دریافت کرده و می آموزد که آموخته های این ربات را چگونه برای انجام کارهای مشابه اما در شرایط متفاوت استفاده کند.
این پروژه بخشی از تلاشی است که مشخص می کند رباتها چگونه می توانند اطلاعاتشان را به شیوه ای مناسب به اشتراک بگذارند. در صورتیکه این برنامه موفقیت آمیز باشد نیاز کمتری به برنامه ریزی دوباره رباتها خواهد بود.
همچنین رباتها امکان آن را خواهند داشت که در حین روبرویی با شرایط جدید خود را به درستی تطبیق دهند.
دانشمندان بر این باورند که همزمان با پیشرفت دانش طراحی و ساخت سیستمهای رباتیکی، در آینده روباتهایی ساخته خواهد شد که می آموزند و آموخته های خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *