درامد ماهانه مشاوران املاک چقدر است؟

درامد ماهانه مشاوران املاک چقدر است؟

مشاوران‌املاك ماهانه چقدر كاسبـی می‌کنند؟

با یك حساب سرانگشتی از روی كارنامه‌ مشاوران‌املاك كه در آن حداقل فعالیت سالانه‌شان بابت انجام معامله و امضای مبایعه‌نامه ثبت شده است، می‌توان حداقل درآمد ماهانه بنگاه‌های مسكن را محاسبه كرد. براساس این كارنامه، سال گذشته در تهران، 300 هزار فقره قرارداد خرید و فروش آپارتمان مسكونی در بنگاه‌های املاك تنظیم شده است.
اگر این 300 هزار فقره معامله برای آپارتمان‌هایی با متراژ حداقل 75 مترمربع انجام شده باشد و با قیمت حداقل مترمربعی 2 میلیون تومان بوده باشد، در این صورت، در سال گذشته ارزش نقل و انتقالات ملكی در بازار مسكن تهران، حداقل حدود 45 هزار میلیارد تومان بوده است. با این حال سال گذشته، حداقل 450 میلیارد تومان به عنوان حق‌كمیسیون عاید همه بنگاه‌های املاك دارای مجوز شده است كه در این صورت هر بنگاه ماهانه به طور میانگین رقمی حدود 5 میلیون تومان فقط از محل خرید و فروش آپارتمان نصیبش شده است.
این در حالی است كه تعداد آپارتمان‌های بالای 100 مترمربع، در معاملات سال گذشته، زیاد بوده و در عین حال معاملاتی كه ارزش مترمربع آنها به مراتب بیشتر از 2 میلیون تومان بوده نیز كم نبوده است. ضمن اینكه بنگا‌ه‌ها در محاسبه حق‌كمیسیون‌شان به تنها عددی كه توجه نمی‌كنند «نرخ یك درصد» است. بنابراین با این محاسبه ساده ریاضی، علت تمایل شدید افراد به راه‌اندازی بنگاه‌ مسكن یا تغییر شغل از یك كاسبی پرهزینه به دلالی ملكی پرسود، كاملاً مشخص می‌شود.
با این حال در برابر این درآمد قابل‌توجه، كارشناسان درباره نوع خدماتی كه برخی دلالان مسكن به متعاملان ارائه می‌دهند، حرف و حدیث‌های فراوانی دارند.
17 300x236 - درامد ماهانه مشاوران املاک چقدر است؟

درامد ماهانه مشاوران املاک چقدر است؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *