کسب و کار

درآمد جانبی و خلق سیستم های کسب و کار

و کار9 - درآمد جانبی و خلق سیستم های کسب و کار

برای چند لحظه خود را در شرایطی تصور کنید که بر روی صندلی خود لم داده و مشغول تماشای فضای سر سبز پیش روی خود هستید به دور از دغدغه های کاری تنها از طبیعت لذت می برید و استراحت می کنید. در این لحظه پیامکی برای شما می آید که نشان دهنده واریز مبلغی به حسابتان است.

این مبلغ درآمد شما از یک کسب و کار است.شما در فضای کاری خود حضور ندارید اما مجموعه شما فعال بوده و برای شما پول سازی می کند.شما مدیر سیستمی منظم هستید که هر کدام از اجزای آن به خوبی وظایف خود را انجام می دهند و برای سیستم درآمد کسب می کنند. متاسفانه وقتی صحبت از کسب و کار می شود ذهن بسیاری از افراد به سمت یک میز و صندلی می رود که ساعاتی مشخص روی ان نشسته و فعالیت کند و در پایان ماه هم درآمد خود را دریافن نماید.

اما آیا چنین کسب درآمدی می تواند شما را در مسیر کسب ثروت و ارزش آفرینی در زندگی قرار دهد؟آیا حیف نیروی بی نهایت درون شما نیست که به این شکل هدر رود؟

شاید مثالی که در ابتدا زدیم در ذهن شما ناملموس و نشدنی باشد اما نمونه های کسب و کار اینترنتی نظیر گوگل,فیس بوک,یاهو,آمازون و شمار بسیاری از کسب و کارهای فیزیکی به همین شیوه هستند.

کسب و کار هایی که بدون نیاز به حضور موسس آن اداره میشوند.ارزشمند ترین کسب و کار ها آن هایی هستند که تبدیل به یک سیستم گشته و به آسانی درآمدزایی می کنند.

در بین روش های کسب درآمد هم,درآمد جانبی را می توان بهترین شیوه نامید.

 

درآمد جانبی چیست

درآمد جانبی نوعی از درآمد است که فقط به “یکبار تلاش” نیازمند است، و حسن کار در این است که با همین “یکبار تلاش” تا مدتها مرتباً پول به سمت شما سرازیر می‌شود. در این نوع از درآمد شما در ابتدا به سختی کار و تلاش می‌کنید، و سپس این آسایش را خواهید داشت که کناری بنشینید و نظاره‌گر گردش مالی خود باشید. هرچند، نباید درآمد جانبی را با درآمد تدریجی اشتباه بگیرید، درآمد تدریجی درآمدیست که پس از آن “یکبار تلاش” نیاز به حضور و پیگیری مداوم شما دارد، مثل ویزیتوری برای پخش مواد غذایی، که باید به تلفنها پاسخ دهید و هر چند وقت یکبار محصولات را به گیرندگان برسانید.

برای مثال شرکتهای بازاریابی شبکه‌ای نوعی از درآمد جانبی هستند، خلق اثر هنری مثل آلبوم موسیقی یا نوشتن یک کتاب که سالها پس از خلق آن در قفسه فروشگاهها به فروش می‌رسد نوعی از درآمد جانبی است. درآمد تدریجی هم در نوع خود یکی از منابع بزرگ و مهم درآمد محسوب می‌شود، اما بطور کامل شما را از خود بی‌نیاز نمی‌کند چون همچنان باید روابط خود را با مشتریان حفظ کنید.

درآمد - درآمد جانبی و خلق سیستم های کسب و کار

راههایی برای خلق درآمد جانبی

راههای فراوانی برای خلق درآمد جانبی وجود دارد، و بهترین حالت، خلق مجموعه‌ای از این راهها است که در این صورت چندین جریان درآمدی برای خود ایجاد می‌کنید، و خود را منحصر به یک منبع نمی‌سازید. اگر استعداد خاصی دارید، می‌توانید از آن برای خلق درآمد جانبی استفاده کنید، برای مثال یک خواننده می‌تواند آلبومی خلق کند و در محیط آنلاین تا مدتهای طولانی آن را به فروش بگذارد، و همزمان مشغول خلق آلبومهای بیشتری نیز باشد.

برای مثال الویس پریسلی را در نظر بگیرید، او هنوز پس از مرگش از طریق آلبومهای خود درآمد مداومی دارد! یکی دیگر از روشهای خلق درآمد جانبی استفاده از اطلاعات است، اگراطلاعات تخصصی و حرفه‌ای مثلاً در زمینه چگونگی سرمایه‌گذاری در بازار سهام دارید، می‌توانید کتابی درباره آن موضوع نوشته یا وبسایتی در آن مورد راه‌اندازی کرده و از آن طریق کسب درآمد کنید، واقعاً ساده است.

کلید درآمد جانبی این است که چیزی بفروشید که تا سالها مفید و قابل استفاده باشد. اگر تصمیم بگیرید وبسایتی در زمینه دانش تخصصی خود راه‌اندازی کنید، مطمئن شوید که دانش‌تان محدود به زمان نیست و چیزی نباشد که مجبور باشید هر چند ماه آن را بروز کنید، بجای ساختن وبلاگی در مورد شایعاتی حول افراد مشهور که مرتباً تغییر می‌کند و بی‌اعتبار می‌شود بهتر نیست وبلاگی در مورد تناسب اندام و سلامتی راه‌اندازی کنید که مطالبش تا سالها قابل استفاده است.

در اینجا تعدادی از روشهای دیگر برای ایجاد جریان درآمد جانبی را معرفی می‌کنیم:

سرمایه‌گذاری: سهام، صندوقهای سرمایه‌گذاری، اوراق قرضه، …

اجاره: اجاره دادن املاک و مستغلات مسکونی یا ترجیحاً تجاری …

سیستماتیک کردن کسب‌وکارتان: اگر تجارتی خلق می‌کنید، می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که نیاز به حضور شما نداشته باشد.

محصولات تخصصی و علمی: کتابها، بلاگهای اینترنتی، محصولات صوتی و تصویری

استعدادها: موزیسینها می‌توانند آلبوم خلق کنند، تولیدکنندگان موسیقی می‌توانند ابزار و محیط اجرا به موزیسینها اجاره دهند، نویسندگان می‌توانند کتاب بنویسند.

در هر جایگاهی که هستید از امروز بر روی درآمد جنبی تمرکز کنید.اگر هنوز وارد مسیر کارآفرینی نشده اید سعی کنید در تعیین اهداف و برنامه ریزی کسب و کار خود این موارد را به کار برید.اگر هم برای خودتان کسب و کار شخصی دارید به دنبال تغییرات و ایجاد ساختار سیستماتیک در آن باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *