رابرت کیوساکی

خواندنی کسب و کار:گفتگو با رابرت کیوساکی

خواندنی کسب و کار:گفتگو با رابرت کیوساکی
رابرت کیوساکی را می توان یکی از نوابغ دنیای کسب و کار دانست.مردی که بدون سرمایه کسب و کار های میلیون دلاری و سرمایه گذاری های میلیارد دلاری انجام داده است.

گفتگو با این کارآفرین می تواند جالب باشد:

Robert Kiyosaki 1 - خواندنی کسب و کار:گفتگو با رابرت کیوساکی

۱. داشتن یک مربی مالی، چه اهمیتی دارد؟
اگر دنبال کسب موفقیت هستید، نیاز به یک مربی دارید که خودش موفقیت را تجربه کرده باشد. در مدرسه پرواز، اولین مربی‌ام اصول ابتدایی پرواز را به من آموخت. مربیان سطوح بعد، اصول پیشرفته پرواز را به من یاد دادند که با یادگیری آن‌ها از مدرسه پرواز فارغ‌التحصیل شدم. مربیان بعدی من خلبانان جنگی بودند.
هر مجموعه‌ای از مربیان، سطح کاملا متفاوتی از اصول و مهارت‌ها را آموزش می‌دادند. توالی این آموزش‌ها بود که من را برای دنیای واقعی جنگ آماده ‌کرد.
پرواز، کاری نیست که خودتان به تنهایی بتوانید آن را یاد بگیرید. بسیار خوب است که بااستعدادترین خلبان‌ها در دسترس باشند تا دانش‌آموزان را آموزش دهند و قبل از این‌که به مرحله بعد بروند، فرصت تجربه واقعی را در اختیارشان قرار دهند.
آموزش مالی نیز بسیار شبیه به مدرسه پرواز است.
یکی از مشکلات آموزش سنتی، نبود تجربیات دنیای واقعی‌ست. بیش‌تر کودکان مدرسه را تنها با دانستن پاسخ‌های تئوری برای حل مشکلات به اتمام می‌رسانند، در حالی که برای به کار بستن دانش تئوری‌شان، مهارت‌های لازم را ندارند.
یکی از مصیبت‌های حاصل از این بحران جهانی این است که بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، شغلی پیدا نمی‌کنند. این تجربه دنیای واقعی‌ست که نقشی تعیین‌کننده در یادگیری و پیشرفت مادام‌العمر یک شخص دارد و تعیین می‌کند که او در زندگی در نهایت به چه کسی تبدیل خواهد شد.
یکی از دلایلی که چرا خیلی از دانش‌آموزانی که از مدارس فارغ‌التحصیل می‌‌شوند، نمی‌توانند شغلی پیدا کنند این است که آموزش دیده‌اند که کارمند باشند. آن‌‌ها فاقد مهارت‌های زندگی واقعی هستند تا تبدیل به یک کارآفرین شوند.

 

۲. از کجا می‌فهمید که کدام مربی مالی، مناسب شماست؟ وقتی دنبال یک مربی هستیم، از کجا باید شروع کنیم؟
چیزی که یک مربی را واجد شرایط می‌کند، موفقیت او در تجربه دنیای واقعی‌ست. اگر دنبال موفقیت در املاک و مستغلات هستید، لازم است که شروع به مراوده با افرادی کنید که در جهان املاک و مستغلات مشغول هستند. از اطرافیان‌تان بپرسید و با دیگران صحبت کنید. کشف کنید که چه کسی کارش را خوب انجام می‌دهد و سپس دنبال او بگردید.
یک مربی پیدا کنید که بتوانید با او وقت بگذرانید. شما دنبال پیداکردن یک دوست جدید نیستید. شما در تلاشید تا شخصی را پیدا کنید که بتوانید با او به خوبی ارتباط برقرار کنید.
به دنبال یک مربی آرام و ملایم نباشید، چون برای شما کارساز نخواهد بود. اولین مربی من پدر پولدارم بود. او مربی خشنی بود اما به خاطر همان رفتار اوست که من امروز شخص بهتری هستم.
پدر پولدار، من را مجبور ‌کرد که هفته‌ها بدون هیچ‌گونه دستمزدی برایش کار کنم؛ فقط برای این‌که یک درس به من یاد دهد. او چیزهایی بسیاری به من یاد داد، مثل: این‌که به عنوان یک کارمند، چقدر کنترل کمی روی اوضاع دارید، حتی روی پول خودتان. این‌که باید برای یادگیری کار کنم نه برای درآمد. مشخصا آن درس‌ها در من نفوذ کردند و حالا شما می‌شنوید که من هم همان چیزها را می‌گویم.
بهترین مربیانی که من داشته‌ام خشن و سرسخت بوده‌اند. دلیلش این است که زندگی آسان و ملایم نیست. یک مربی خوب شما را برای رویارویی با جهان واقعی آماده می‌کند.

 

۳. وقتی که موضوع به مسائل مالی، کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری می‌رسد، کشمکش‌های شما در کجاست؟
گرچه من در حال حاضر در مسائل مالی شخصی‌ام کشمکشی ندارم، اما قبلا بارها دچار کشمکش‌های فراوان بوده‌ام. اگر شما هم‌اکنون در این وضعیت به سر می‌برید، سخت‌کوش و پرتلاش ادامه دهید.
برای من، کسب‌وکار، سخت‌ترین و چالش‌برانگیز‌ترین طبقه دارایی برای پولسازی‌ست. چرا؟ خیلی ساده است. چون با مردم سر و کار دارید. شنیده‌ام که گفته شده است جهان کسب‌وکار آسان خواهد بود اگر مجبور نباشید با مردم سر و کله بزنید. من خیلی موافق این موضوع نیستم.
برای حل چالش‌هایی که کسب‌وکارهای امروزی با آن‌ها سر و کار دارند، من اطرافم را با افرادی پر کرده‌ام که پیشینه خوب و معتبری در جنبه‌های مختلف کسب‌وکار دارند. این فکر که من همه‌چیز را می‌دانم و خودم به تنهایی می‌توانم آن را انجام دهم، جاهلانه است و سرانجام موجب سقوط کسب‌وکار خواهد شد. باهوش‌تر از این حرف‌ها باشید؛ اطراف‌تان را با افرادی باهوش‌تر از خودتان پر کنید. هیچ‌چیز فوق‌العاده‌تر از این نیست که کسب‌وکار خودتان را راه بیندازید و پیشرفت و رونق آن را ببینید.

 

۴. مربی مالی خودتان کیست؟
در زندگی‌ام سه مشاور و راهنما داشته‌ام: پدر پولدار، ریچارد باکمینستر فولر و فرانک کریریه. علاوه بر این‌ها، در هر حوزه‌ای از سرمایه‌گذاری که به آن علاقه دارم، مشاورانی را برای خودم انتخاب کرده‌ام.
کن مک‌الروی مشاور املاک‌ و مستغلات و بدهی‌های من است. گرت ساتن مشاور محافظت از دارایی‌های من است. تام ویلرایت مشاور مالیاتی من است. اندی تانر مشاور دارایی‌های کاغذی من است.
من کارشناسانی دارم که در حوزه‌های نفت و گاز و فلزات گران‌بها به من مشاوره می‌دهند. همچنین به اندازه‌ای خوش‌شانس بوده‌ام که با افراد بسیاری را که درباره بازارهای مالی مطلب می‌نویسند یا تدریس می‌کنند، مراوده دارم. البته با تمامی گفته‌های آن‌ها موافق نیستم اما این را عاقلانه می‌دانم که تمام جنبه‌های هر استدلال یا ایده را ببینم.
شما چطور؟ در زندگی‌تان چند مشاور دارید؟

 

۵. برای چه جنبه‌های دیگری از زندگی‌تان مشاور و مربی دارید؟
تقریبا برای هر جنبه‌ای از زندگی‌ام یک مربی یا راهنما دارم. وقتی موضوعی برایم مهم است و می‌خواهم به نتایج دلخواهم دست پیدا کنم، یک مربی استخدام می‌کنم. وقتی نیاز دارم که کسی من را به جلو هل دهد، یا مسوول و پاسخگو باشم، یا به چالش کشیده شوم تا فراتر از ایستادگی، مقاومت، تنبلی و محدودیت‌هایم بروم، یک مربی استخدام می‌کنم. من مربی بدن‌سازی دارم. مربیانی دارم که به من کمک می‌کنند تا استرس را از خودم دور کنم. من همچنین برای کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاری‌هایم گروه مشاوران و مربیانی دارم.
افراد حرفه‌ای، مربی و مشاور دارند، آماتورها نه.

 

۶. بهترین نصیحت یا توصیه‌ای که درباره مسائل مالی و سرمایه‌گذاری شنیده‌اید، چه بوده است؟
خیلی ساده است. تفاوت دارایی و بدهی در این است که دارایی پول را به جیب من وارد می‌کند در حالی که بدهی پول را از جیب من خارج می‌کند.
خانه من یک دارایی نیست ولو این‌که یک ارزیاب مالی گفته باشد ارزش آن بالا رفته است. نظر یک شخص درباره ارزش خانه من، هزینه‌های ماهانه من را پوشش نمی‌دهد؛ این تنها نظر یک شخص است که روی کاغذ نوشته شده است. آن خانه، هر ماه پول را از جیب من بیرون می‌کشد و حتی یک سنت ناقابل را هم به جیب من وارد نمی‌کند. این یک بدهی‌ست.

 

۷. آخرین کتابی که خوانده‌اید چه بود؟
آخرین کتابی که خواندم کتاب «دوره سقوط» نوشته کریس مارتنسون بود. این کتاب بسیار آموزنده است و مسیر آینده اقتصاد و انرژی را تحلیل می‌کند. این کتاب برخی از دیدگاه‌های من را تغییر داد و من را ترغیب کرد تا سوال‌هایی را بپرسم و چیزهای بیش‌تری یاد بگیرم. چه چیز بیش‌تری را می‌توان از یک کتاب انتظار داشت؟

 

۸. کتاب مورد علاقه شما چیست؟
کتابی که بیش‌ترین تاثیر را بر زندگی من گذاشت، کتاب Grunch of Giants از ریچارد باکمینستر فولر است. این کتاب توسط بزرگ‌ترین ذهن آمریکایی تا به امروز نوشته شده است و به زبان ساده می‌گوید که پول چگونه کار می‌کند.
ممکن است چیزهایی که از این کتاب یاد می‌گیرید را دوست نداشته باشید، اما این کتاب دیدگاه من درباره جهان و پول را دگرگون کرد.

 

۹.اگر شخص جوانی که واقعا برای‌تان مهم است از شما بپرسد «کدام کار است که من می‌توانم در زندگی مالی‌ام انجام دهم و این پتانسیل فوق‌العاده را دارد که چیزهای دیگر را آسان‌تر یا غیرضروری کند» چه نصیحتی به او می‌کنید؟
به او می‌گویم مفاهیم دارایی و بدهی را کاملا درک کند و از این دانش استفاده کند تا تصمیمات مالی خردمندانه بگیرد. پول‌سازی لزوما کار سختی نیست. شما باید ابتدا جهان پول را بشناسید و درک کنید. سپس باید از این دانش استفاده کنید.

 

۱۰. بهترین بخش کار شما چیست؟
بهترین بخش از کاری که من انجام می‌دهم این است که تغییراتی را در زندگی مردم سراسر جهان ایجاد کنم. این کار در آن واحد، هم متواضعانه است و هم انگیزاننده.
چه چیزی می‌تواند بهتر از این باشد که در زندگی یک نفر تغییری مثبت ایجاد کنیم؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *