ایده

انقلاب کسب و کار اینترنتی در ایران

 

نشریه گاردین در یکی از تازه‌ترین مقالاتش ضمن معرفی نمونه های کسب و کار اینترنتی موفق ایرانی به شروع فاز دوم انقلاب در عرصه استارت‌آپ‌های کشورمان اشاره کرده است.این نشریه با اشاره به اینکه تحریم‌ها و تنش‌های سیاسی نتوانسته است کارآفرینان آنلاین ایرانی را از عرصه پیشرفت بازدارد، نوشته است که جوانان ایرانی هر روز به فناوری‌های سیلیکون‌ولی، مهد شرکت‌های تکنولوژیک آمریکا نزدیک‌تر می‌شوند.

اپ - انقلاب کسب و کار اینترنتی در ایران

در این مقاله گاردین با اشاره به اینکه کنفرانس آی‌بریج (iBridges) در برلین با هدف کشف چالش‌ها و فرصت‌های کارآفرینی در ایران برگزار می‌شود، نوشته شده است که این کنفرانس به دقت مورد توجه قرار خواهد گرفت؛ به‌ویژه در زمانی که مذاکرات اتمی برای حل موضوع هسته‌ای ایران احتمال رفع تحریم‌ها را افزایش می‌دهد و در صورت رفع تحریم‌ها سایر کشورها می‌توانند در بخش فناوری ایران سرمایه‌گذاری کنند.

اسامی شرکت‌کنندگان ایرانی در این کنفرانس به این شرح است:دیجی کالا، یک پایگاه بازرگانی اینترنتی که با ۷۵۰٫۰۰۰ بازدیدکننده انحصاری در هر روز که بزرگ‌ترین پایگاه از این دست در سطح خاورمیانه است و ارزش آن ۱۵۰ میلیون دلار برآورد می‌شود،آپارات، نسخه ایرانی یوتیوب،تخفیفان (یک وب‌سایت مشابه Groupon)و استارتاپ‌های کوچک‌تر همچون مامان‌پز، که ارائه‌کننده آشپزی خانگی به مشتریان آنلاینش است.

دیو مک‌کلور، سرمایه‌گذار سرشناس سیلیکون‌ولی و موسس ۵۰۰ استارت‌آپ و مدیر سابق سرمایه‌گذاری فیس‌بوک نیز در این کنفرانس شرکت خواهد کرد. او که از مشاهده فهرست استارت‌آپ‌ها و آی‌بریج‌های شرکت‌کننده در این کنفرانس شگفت‌زده شده است با انتقاد از اینکه مقررات فعلی اجازه سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بخش فناوری ایران را نمی‌دهد، می‌گوید: «ایران مانند بسیاری از اقتصادهای نوظهور دارای جمعیت زیادی است، جمعیتی که عمدتا تحصیلکرده است و پتانسیل بالایی برای کارآفرینی دارد.

اگر درهای ایران به روی خارجی‌ها گشوده شود و روابط ایران با آمریکا و سایر کشورهای جهان بهبود یابد، تصور می‌کنم رشد اقتصادی زیادی پیش رو باشد. بی‌شک فرصت‌های جذاب زیادی نیز برای استارت‌آپ‌های تکنولوژی فراهم خواهد شد.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *