189 - اعتراض علیه شکنجه با تبلیغات

اعتراض علیه شکنجه با تبلیغات

189 - اعتراض علیه شکنجه با تبلیغات

اعتراض علیه شکنجه با تبلیغات

انجمن اعتراض علیه شکنجه برای حمایت از زندانیان زندان گوانتاناما دست به اجرای کمپینی زیبا زده است.

در این کمپین نیز مانند سایر تبلیغات بر روی دربهای آسانسور از  موقعیت باز و بسته شدن دربها به خوبی استفاده شده است. البته در این کمپین از کابین آسانسور نیز به بهترین نحو استفاده شده است به گونه ای که تصویر مردی با لباس زندانی است که گویی درون زندان است و درحال تلاش برای بازکرن دربها جهت رهایی است که با باز شدن ذربها این طور به نظر می رسد که موفق شده است. و تصویر نیمه انگشتهای او که همان تصور تلاش زندانی را کامل می کند که تصویر داخل برای اشخاص درون آسانسور و تصویر بیرون برای اشخاص خارج از آسانسور است.

بازداشتگاه گوانتاناما
بازداشتگاه گوانتانامو (به انگلیسی: Guantanamo Bay detention camp) نام زندانی است در خلیج گوانتانامو (Guantanamo Bay) در جنوب شرقی جزیره کوبا که در اختیار ارتش آمریکا قرار دارد. این پایگاه طبق قرارداد بین آمریکا و کوبا، از سال ١٩٠٣ در اجاره نیروی دریایی آمریکا بوده و اگرچه پس از انقلاب کوبا در دهه ١٩٥٠، دولت آن کشور خواستار لغو این اجاره نامه شد، اما آمریکا با این درخواست موافقت نکرده و هرساله چک مبلغ اجاره را برای دولت کوبا می‌فرستد و دولت کوبا هم از نقد کردن آن خودداری می‌کند. در پی حملات انتحاری ١١ سپتامبر سال ۲۰۰۱ در آمریکا و اعلام دکترین “مبارزه جهانی با تروریسم”، دولت آمریکا بازداشتگاهی را در این پایگاه ایجاد کرد تا کسانی را که در ارتباط با اقدامات تروریستی در نقاط مختلف جهان بازداشت می شوند، در این محل زندانی کند.
این افراد که دارای تابعیت آمریکایی نیستند در مناطق مختلف جهان دستگیر شده‌اند، تحت عناوینی مانند “اشخاص متخاصم غیرارتشی” به گوانتانامو فرستاده شده اند. در یک زمان، بیش از هفتصد تن از آنان در این محل زندانی بودند.
از آنجا که آمریکا این افراد را “نظامی دشمن” نمی‌داند، آنان از حقوق اسیران جنگی برخوردار نیستند و از آنجا که نه تابعیت آمریکایی دارند و نه در خاک آمریکا دستگیر یا زندانی شده‌اند، در حوزه قضایی ایالات متحده قرار ندارند و مشمول حقوق بازداشت شدگان در قوانین آن کشور، مانند ایراد رسمی اتهام، دسترسی به وکیل مدافع در مراحل بازجویی و حق محاکمه سریع و عادلانه نشده‌اند.
ادامه بازداشت این افراد با انتقاداتی از سوی نهادهای حقوق بشری مواجه بوده و باراک اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی، وعده داد که وضعیت آنان را مشخص کند. هیات بازنگری وضعیت زندانیان گوانتانامو ظاهرا به منظور تسریع در روند رسیدگی نهایی ایجاد شده است.

 

صاحب آگهی: انجمن “اعتراض علیه شکنجه”
آژانس تبلیغاتی : TBWARAAD, امارات متحده عربی، دبی
مدیر خلاقیت : Nirmal Diwadkar
مدیر هنری : Abraham Varughese
عکاس : Kundan Raut
طراح : Nitin Madhulkar
انتشار : December 2007

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *