کسب وکار

اصول مهم برای موفقیت در کسب و کار

اصول مهمی که اگر در کسب و کار رعایت نکنید،شکست میخورید!

ارسالی از:سعید بهزادی/مدرس خلاقیت

احتمالاً شما که الان این متن را می‌خوانید، یک کسب و کاری دارید یا می‌خواهید راه بیندازید! کوچک و بزرگش فرقی ندارد، یک نفره یا صد نفره مهم نیست، مهم این است که این اصل مهم را خوب بشناسید، اصلی که یک جور شالوده کسب و کار است! این اصل بازار هدف است! شما نمی‌توانید بروید شهر یزد و آنجا بازار هدفتان را ماهیگیران انتخاب کنید، چون احتمالا ماهیگیری پیدا نمی‌کنید!

بهترین مشتریانت را بشناس و آن ها را هدف قرار بده!

فرض کنید شما مسئول بازاریابی یک شرکت هستید و می‌خواهید گوشی موبایل بفروشید، به نظرشما اول باید سراغ چه افرادی بروید؟( در ضمن منابع شما محدود است). مسلماً اگر شما بروید سراغ زنان خانه‌دار و آن ها بگویید، من گوشی x با مشخصات y دارم محکوم به شکست هستید ولی احتمالاً اگر بروید سراغ جوانان می‌توانید موفق تر باشید!

کیا واسه محصولت پول میدن؟

علی یک مدیری هست که ۱۰ سال سابقه دارد و حسن تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده، هر دو مدیریت خواندند و وب سایتی دارند که آموزش مدیریت می‌دهند و محصولاتی در این زمینه تولید می کنند.

فروش علی ماهی ۲ میلیون تومان است و  فروش حسن ۲۰۰ هزار تومان، چرا فروش علی ۱۰ برابر بیشتر از حسن هست؟ به نظر شما علت چیه؟ البته که دلایل زیادی هست ولی مهم‌ترین تفاوت بازار هدف است.علی بازار هدف خودش را مدیران شرکت‌ها انتخاب کرده و حسن بازار هدفش را دانشجویان فارغ التحصیل که سودای مدیر شدن در سر دارند!

به نظر شما مدیران شرکت‌ها  می‌توانند بیشتر هزینه کنند یا دانشجویان فارغ التحصیلی که احتمالاً هنوز پول تو جیبیشون را از باباشون می‌گیرند؟

‌‌‌چطوری میتونم هدف مند تبلیغات کنم؟

ما یک کسب و کار کوچک داریم،سرمایه هم نداریم چیکار کنیم راحت تر بفروشیم؟بهترین راه حل بازاریابی هدف گراست! وقتی بودجه کمی دارید رساندن پیامتان سخت تر میشود ولی اگر پیامتان را هدفمند تر کنید میتوانید راحت تر بفروشید!

مثال بالا را در نظر بگیرید،فروش گوشی موبایل! بیاید بازار هدف را کوچکتر کنید!

مثلا بجای جوانان اینجوری بازار را کوچکتر کنید!

جوانان>فقط پسران>پسران ۲۰ تا ۲۴>دانشجو>رشته های مرتبط با کامپیوتر!

الان بازار هدف چی شد؟پسران ۲۰ تا ۲۴ سالی که دانشجو هستند و رشته آن ها  مرتبط با کامپیوتره!

شما مطمئن باشید به این بازار هدف راحت تر میتوانید بفروشید تا همه جوانان و مخصوصا زنان خانه دار!

how to start a business online marketing 300x185 - اصول مهم برای موفقیت در کسب و کار

کسب وکار

بازارت را تغییر بده،پول پارو کن!

وقتی شرکت رد بول دید،کوکا کولا پرفروشترین و محبوب‌ترین برند است، چیکار کرد؟جامعه هدفش را کوچک کرد،گفت من می آیم نوشابه انرژی زا تولید می‌کنم و به ورزشکاران می‌فروشم! بعد کم کم آمد بازار را دست گرفت و الان تقریباً چه ورزشکار چه غیر ورزشکار انرژی زا میزنن تو رگ!

من یکی از دوستان را می‌شناختم در یکی از شهرهای جنوبی می‌خواست دوغ محلی خود را به کل کشور ارائه بدهد و جامعه  هدف کل کشور بود، او قطعاً شکست می‌خورد چرا که هم بودجه محدود و هم رقیب های گردن کلفتی داشت!

اما او روزهای اول از محله ۲۰ نفری خودشان شروع کرد و الان به جایی رسیده که در آن شهر ۲۰ هزار نفری جز برند او  تقریبا کسی دوغی دیگری مصرف نمی‌کند و به همین راحتی بازار را به دست گرفت!

پس یادت باشد وقتی می‌خواهی تو سیبل بزنی، اول باید هدف داشته باشی، بعد بزنی وسط هدف تا بتونی هدف دار امتیاز بگیری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *