آشنایی با انواع روشهای تصمیم گیری

آشنایی با انواع روشهای تصمیم گیری(مهارتی برای مدیریت کسب وکار)

 

آشنایی با انواع روشهای تصمیم گیری

یکی از مهم ترین فاکتورها برای مدیریت بهتر کسب وکار تصمیماتی است که شما میگیرید.برای این که کسب وکار راه اندازی شده شما به موفقیت برسد شما می بایست با اصول تصمیم گیری آشنا شوید و در شرایط مختلف بهترین تصمیم ها را اتخاذ نمایید.

برای کسب این مهارت بهتر است با انواع روش های تصمیم گیری اشنا شوید.

8 300x238 - آشنایی با انواع روشهای تصمیم گیری(مهارتی برای مدیریت کسب وکار)

آشنایی با انواع روشهای تصمیم گیری


1. تصمیم گیری احساسی:
در این نوع از تصمیم گیری زیربنای تصمیم ها، احساس های آگاهانه و یا ناآگاهانه افراد است. احساساتی مانند ترس، شرم، خشم، احساس گناه یا عذاب وجدان، احساس مسئولیت بی دلیل یا غیرمنطقی یا افراطی و مطرودی از این دست، اساس و پایه تصمیم گیری قرار می گیرند. این در حالی است که احساس های انسان زودگذر است و نمی تواند مبنای تصمیم گیری باشد.
زیربنای تصمیم گیری باید تفکر آن هم از نوع تفکر نقاد باشد (تفکر نقاد آن است که فرد در مورد اطلاعات، گفته ها، نظرات و پیشنهادات ارزیابی و مطالعه کند و هیچ اندیشه و پیشنهاد نظری را بدون ارزیابی و مطالعه، نه ردکند و نه بپذیرد). ناآگاهی از اصول تصمیم گیری و ضعف در توانایی تفکر نقاد و تصمیم گیری منجر به تصمیم گیری احساسی می شود. در مثال های بالا مشاهده شد که ندا از ترس این که دوستش را از دست بدهد، تصمیم گرفت که با دوستش همراه شود و اقدامی را آغاز کند که بسیار پر خطر بود.

2. تصمیم گیری اجتنابی: در این نوع تصمیم گیری فرد سعی می کند تا آنجا که امکان دارد تصمیم گیری را به تعویق بیاندازد. کار امروز را به فردا انداختن نمونۀ مشخص این نوع تصمیم گیری است، معمولاً زیر بنای این تصمیم گیری ترس و اضطراب است.

3. تصمیم گیری مطیعانه: در واقع در این نوع تصمیم گیری، فرد خود تصمیمی نمی گیرد، بلکه مطیعانه تصمیمی که دیگران گرفته اند را، اجرا می کند. معمولاً این افراد از این نوع ذهنیت خاص استفاده می کنند که چون دیگران کار خاص را انجام می دهند، ما هم انجام می دهیم یا همه این کار را می کنند ما هم مثل دیگران. نکتۀ مهم آن است که این نوعی سفسطه بیش نیست. اگر کاری ناسالم یا پرخطر است این که همه آن کار را انجام دهند، دلیل بر مجاز بودن یا بی خطر بودن آن کار نیست. در مثال بالا احسان با مشاهدۀ آن که دیگران قرص مضری را مصرف می کنند، شروع به مصرف کرد بدون آنکه نقادانه فکر کند که آیا ضرری متوجۀ او هست یا نه؟

4. تصمیم گیری تکانشی: در این نوع تصمیم گیری، فرد بدون آن که به خود اجازۀ فکرکردن بدهد، به صورت ناگهانی تصمیم خاصی را می گیرد. به عنوان مثال تصمیم زن و شوهر جوانی که در دوران عقد قرار دارند، زمانی که اختلاف نظری پیش می آید و بحث بالا می گیرد، به یک باره تصمیم می گیرند که از یکدیگر جدا شوند. بنابراین از ویژگی های تصمیم های تکانشی این است که با عجله و شتاب زده صورت می گیرد و به همین دلیل فرد فرصت فکرکردن ندارد و این نوع تصمیم گیری مشکلات متعدد و فراوانی به دنبال دارند.

5. تصمیم گیری منطقی: تنها تصمیم گیری سالم، تصمیم گیری منطقی است که براساس تفکر، ارزیابی و مطالعه صورت می گیرد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *